Leśne biwakowanie na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:45
Od 1 maja w lasach państwowych ruszył program "Zanocuj w lesie". Może skorzystać z niego każdy, kto chce spędzić noc "na dziko". Zanim jednak wyruszymy z plecakiem i namiotem w leśne ostępy, warto poznać zasady, na jakich możemy wybrać się na biwak do lasu, gdzie i jak długo możemy obozować.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/FotoTravel

namiot las jezioro camping 1200.jpg
Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Trwa długi czerwcowy weekend, wkrótce zaczynają się wakacje. To doskonała okazja, aby wybrać się na wycieczkę do lasu. Ruch na świeżym powietrzu w takich "okolicznościach przyrody" to najlepszy sposób na dotlenienie organizmu. A spędzenie tam nocy lub nawet kilku, może okazać się fantastyczna przygodą i wstępem do coraz modniejszego także w Polsce bushcraftu.


Posłuchaj
06:31 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_04 14-33-35.mp3 "Zanocuje w lesie" na jakich zasadach? (trójka do trzeciej)

– W 425 nadleśnictwach w całej Polsce zostały wyznaczone obszary – zazwyczaj ok. 1500 ha w jednym lub kilku kawałkach – z których można korzystać właściwie bez ograniczeń – mówi Maciej Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. – Jeśli jednak planujemy zostać w danym miejscu dłużej niż dwie noce, lub nasz grupa liczy więcej niż 9 osób, mamy obowiązek zgłosić pobyt w danym nadleśnictwie – zastrzega.

Warto pamiętać, że te wyznaczone przez nadleśnictwa tereny nie są przygotowane do uprawiania turystyki. Owszem, w niektórych znajdują się przygotowane miejsca biwakowe, jednak nie we wszystkich. Dlatego przed każdą wyprawą warto wejść na stronę danego nadleśnictwa: w zakładce "Zanocuj w lesie" są informacje o terenie, regulamin korzystania, ewentualne lokalizacje miejsc rozpalania ognia.

– Ten sezon jest dla nas trochę lepszy, gdyż chłodna i obfitująca w opady wiosna sprawiła, że wilgoci w lesie jest więcej niż przed rokiem. Pożarów mamy mniej, ale cały czas musimy być ostrożni – wyjaśnia Trójkowy gość.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 14.33

pr

Czytaj także

Teatr z serca lasu – leśnicy aktorami

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:00
Pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk po godzinach są aktorami. Założyli amatorski Teatr Pod Dębem, który od ponad pięciu lat z powodzeniem prezentuje się na scenie w Pułtusku i w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borelioza. Latem szczególnie uważajmy na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:30
– Nie spodziewałem się, że to tak poważne. O ile pierwszego dnia jeszcze normalnie mogłem się poruszać, o tyle dzień później objawy były tak silne, że musiałem pójść do szpitala. Nie mogłem wyprostować nóg – mówi młody mieszkaniec Warszawy, ukąszony przez kleszcza.
rozwiń zwiń