Włoch, Grek, a może… Polak? Wznowiono badania nad narodowością Krzysztofa Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:28
Znamy jego nazwisko i dokonania, ale wciąż nie wiemy, skąd pochodził. Krzysztof Kolumb, kapitan wyprawy, która w 1492 roku jako pierwsza dotarła z Europy do Ameryki, był już nazywany Włochem, Grekiem, Hiszpanem, Francuzem, Szkotem, a nawet… Polakiem. Po kilkuset latach być może dowiemy się, jakiej naprawdę był narodowości.
Krzysztof Kolumb
Krzysztof KolumbFoto: shutterstock/Everett Collection

Krzysztof Kolumb odkrycie Ameryki 1200.jpg
Kolumb i odkrycie Ameryki: dzisiejsza perspektywa

Badania wznowione po latach

Badań genetycznych nad pochodzeniem człowieka, który w historii zapisał się jako odkrywca Ameryki, jeszcze w czerwcu podejmie się międzynarodowy zespół medyczny z udziałem lekarzy z Hiszpanii i USA.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Grenadzie wykładowca miejscowego uniwersytetu Jose Antonio Lorente, zaplanowana inauguracja prac będzie oznaczała wznowienie zatrzymanych przed 16 laty badań nad pochodzeniem Kolumba. Istnieje szansa, że rejon Europy, z którego pochodził żeglarz, może zostać ujawniony 12 października, kiedy obchodzone jest święto narodowe Hiszpanii nazywane też Dniem Kolumba. 

– W przypadku Krzysztofa Kolumba problem jest taki, że żeglarz nie żyje od przeszło 500 lat – podkreśla Klaudia Golis z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Materiał genetyczny, który jest dostępny dla naukowców do badań, jest śladowy. Pewnie czekali oni, aż pojawią się technologie na tyle czułe, że pozwolą zbadać materiał zachowany w tak niewielkich ilościach – wyjaśnia.

Posłuchaj
03:17 Trojka do trzeciej Kolumb 2021_06_07-12-22-19.mp3 Skąd pochodził Krzysztof Kolumb? Wznowiono badania szczątków odkrywcy Ameryki (Trójka Do Trzeciej)

 

Trzy niewielkie kości

W 2005 roku z grobu Krzysztofa Kolumba wydobyto trzy niewielkie kości. Było to jednak niewystarczające dla naukowców. – Nie mamy dostępu do komórek naskórka albo włosów z cebulką, które idealnie nadają się do badań. W tym przypadku musimy polegać na szpiku kostnym, a właściwie na tym, co z niego pozostało – mówi Klaudia Golis. 

Dlatego naukowcy postanowili pobrać materiał od jego synów  Diego Colóna i Hernando Fernandeza Colóna. Kości potomków Kolumba mają pomoc w odkryciu prawdy o ojcu. Materiał genetyczny będzie porównywany z materiałem współczesnych mężczyzn żyjących w różnych miejscach Europy.

Kolumb synem polskiego króla?

Uczeni biorą pod uwagę możliwość polskiego pochodzenia Kolumba, jednak jest to mało prawdopodobne. Tezę, według której słynny podróżnik był synem króla Władysława Warneńczyka, kilka lat temu wysunął portugalski historyk Manuel Rosa w swojej książce "Kolumb. Historia nieznana". Autor przekonuje w niej, że uważany za poległego w bitwie pod Warną władca tak naprawdę przeżył i pod przybranym nazwiskiem zamieszkał na Maderze, gdzie ożenił się z portugalską szlachcianką. Owocem tego związku miał być właśnie Krzysztof Kolumb.

The 500-year-old mystery of Christopher Columbus - BBC REEL/BBC Reel

***

Tytuł audycji: Trójka Do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 12.22

IAR/kr

Czytaj także

Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzenie o Tybecie. Historia Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:00
Korespondent Polskiego Radia w Azji, Tomasz Sajewicz, po wielu latach starań uzyskał limitowane pozwolenie na odwiedzenie Tybetu. Jak rozwija się region? Jaki wpływ na tamtejszych mieszkańców ma kultura i tradycja? Czy można dostrzec ją na ulicach? Jak rozwija się Tybet?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procesje Bożego Ciała dawniej i dziś. Jak się zmieniały?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 11:20
Procesje odbywają się w dużych miastach, ale wyjątkowy klimat mają uroczystości we wsiach i niewielkich miejscowościach. Jednym z miejsc słynących z wyjątkowych obchodów Bożego Ciała są Dziekanowice koło Gniezna, gdzie z sukcesami przypominano dawne ludowe procesje.
rozwiń zwiń