Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28
Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/Lightspring

strefa czystego transportu Pixabay 1200.jpg
Strefy czystego transportu w polskich miastach. Kiedy nastąpią zmiany?

Nasze codzienne zachowania a jakość powietrza

– Moduł Jakości Powietrza to przenośne stanowisko pomiarowe pozwalające na zmierzenie jakości powietrza, na symulację procesów zanieczyszczających powietrze oraz na pomiar zanieczyszczeń. To jest pewien demonstrator związków naszych codziennych zachowań z jakością powietrza, którym oddychamy – wyjaśnia prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski. 


Posłuchaj
04:18 Trojka Do Trzeciej modul czyste powietrze 2021_06_08-14-22-48.mp3 Moduł Jakości Powietrza – zestaw dydaktyczny od NFOŚiGW, Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiego Alarmu Smogowego dla polskich uczniów (Trójka Do Trzeciej)

 

Na ten edukacyjny zestaw składają się: płytka mikrokontrolera i płytka rozszerzeń, czujnik pyłu, rejestrator danych, karta pamięci z czytnikiem, wyświetlacz, kable i wężyk, mikroskop optyczny do zamontowania na smartfonie, wskaźnik laserowy, powerbank, baterie, ognie iskrowe, czarny arkusz papieru oraz kadzidełko dla tych, którzy wolą nie prowadzić badań na żywym płomieniu. Do tego wszystkie załączony jest zeszyt ze scenariuszami eksperymentów przeznaczony dla nauczycieli. 

– Staraliśmy się, żeby wszystkie nasze zestawy edukacyjne były możliwe do wykorzystania w szkole w różnych podstopniach. Są one interdyscyplinarne. Chcemy tym pudełkiem zwiększyć kompetencje cyfrowe uczniów – mówi Adam Zahler z Centrum Nauki Kopernik.


Ogromny, niewidzialny problem

– Znajdują się tam również pewne symulatory, np. symulatory kruszenia materiałów jak beton czy cegła. W warunkach laboratoryjnych odtwarzamy sytuacje, które towarzyszą pracom budowlanym, a nawet zwykłemu chodzeniu po chodnikach. Poprzez zmiany mechaniczne ulegają one, nieraz niewidocznym, uszkodzeniom, ale w powietrzu pojawia się dużo pyłu i my te pyły mierzymy – dodaje prof. Maciej Chorowski.

Głównymi celami twórców Modułu Jakości Powietrza jest pokazanie uczniom, że zanieczyszczenie powietrza, mimo że niewidoczne, stanowi współcześnie ogromny problem, a na poprawę naszej sytuacji wpływają nawet pozornie błahe wybory. Potwierdza to Ewa Lutomska, współzałożycielka krakowskiego Alarmu Smogowego

– Zanieczyszczenia powietrza mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Te najdrobniejsze są dla niego najniebezpieczniejsze. Budowanie świadomości na ten temat to coś, czym powinniśmy się zająć i w czym pomoże nasz zestaw – mówi.

Projekt VAPE — Virtual Air Pollution Experience — nowe technologie dla klimatu | 24. Piknik Naukowy/Centrum Nauki Kopernik

***

Tytuł audycji: Trójka Do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 14.22

kr

Czytaj także

Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśne biwakowanie na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:45
Od 1 maja w lasach państwowych ruszył program "Zanocuj w lesie". Może skorzystać z niego każdy, kto chce spędzić noc "na dziko". Zanim jednak wyruszymy z plecakiem i namiotem w leśne ostępy, warto poznać zasady, na jakich możemy wybrać się na biwak do lasu, gdzie i jak długo możemy obozować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoch, Grek, a może… Polak? Wznowiono badania nad narodowością Krzysztofa Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:28
Znamy jego nazwisko i dokonania, ale wciąż nie wiemy, skąd pochodził. Krzysztof Kolumb, kapitan wyprawy, która w 1492 roku jako pierwsza dotarła z Europy do Ameryki, był już nazywany Włochem, Grekiem, Hiszpanem, Francuzem, Szkotem, a nawet… Polakiem. Po kilkuset latach być może dowiemy się, jakiej naprawdę był narodowości.
rozwiń zwiń