Wystawa poświęcona obiektom z Listy Krajowej UNESCO w warszawskiej Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:30
Od kilku dni informujemy o wpisaniu na Listę Krajową UNESCO 93 oryginalnych stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka. Jednak to nie jedyne obiekty, które trafiły na tę listę. Poświęcona im wystawa zostanie otwarta w środę, 9 czerwca, w warszawskiej Kordegardzie.
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracy
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia 1200.jpg
Stalowe płyty na wagę złota. Kolekcja Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO


Obecnie jest realizowana czwarta już edycja Listy Krajowej programu "Pamięć świata, pamięć Polski" nadzorowanego przez UNESCO. Obejmuje ona 15 nowych obiektów, absolutne perły i unikaty z tzw. zasobów A12 instytucji pamięci z całego kraju. Reprezentują one właściwie wszystkie epoki historyczne.


Posłuchaj
09:06 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_09 12-19-32.mp3 Wystawa w warszawskiej Kordegardzie (Trójka do Trzeciej)

– Na tej liście z dokumentów średniowiecznych znajdują się m.in. przywilej lokacyjny dla Torunia i Chełmna z roku 1251, rotulusy z klasztoru premonstratensów we Wrocławiu, unikatowy dokument króla Przemysła II z roku 1295, do którego przywieszona jest równie unikalna pieczęć, na której po raz pierwszy pojawia się wizerunek orła w koronie – wylicza Anna Krochmal, kurator wystawy poświęconej obiektom z listy UNESCO. – Czyli jest to prototyp herbu państwa polskiego – tłumaczy.

– Mamy też bardzo ważny dokument biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z zasobu Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, który jest fundamentem osadnictwa ormiańskiego na ziemiach polskich – dodaje. – Zapoczątkowuje tym samym spotkanie dwóch kultur i dwóch narodów na naszych terenach – wskazuje.

Na tej prestiżowej liście znalazły się również 93 stalowe płyty, na których są zarejestrowane we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu nagrania. To pierwszy przypadek, kiedy na listę trafiają materiały dźwiękowe.

– Jest to unikat z kilku powodów. Po pierwsze mają ogromną wartość historyczną: zostały nagrane w bardzo dramatycznym momencie. Po drugie są to dokumenty chwili: dokumentują napięcia emocjonalne mówców – opisuje płyty Anna Krochmal. – Postacią sztandarową, która występuje na tych nagraniach, jest prezydent Warszawy, Stefan Starzyński. Jednak z punktu widzenia historycznego, ważne jest także to, że zachowały się tam wystąpienia i relacje innych osób, m.in. korespondentów zagranicznych – wyjaśnia.

W chwili wybuchu II wojny światowej Warszawa była miastem bardzo dobrze zradiofonizowanym: na 10 rozgłośni, które działały w Polsce, dwie znajdowały się właśnie w stolicy. Obie odegrały ogromną rolę w informowaniu ludności cywilnej, ale były też wykorzystywane do celów militarnych: radio zostało włączone w system obrony przeciwlotniczej.

– Wystawa w Kordegardzie towarzyszy uroczystemu ogłoszeniu Listy Krajowej programu "Pamięć świata, pamięć Polski" i jest poświęcona wszystkim 15 obiektom na nią wpisanym. Znajduje się tam bardzo atrakcyjny materiał ilustracyjny, również komentarze historyczne – zachęca kurator wystawy Anna Krochmal.

W Warszawie wystawę będzie można obejrzeć do końca czerwca. Potem rusza ona w objazd po Polsce, a pierwszym miastem, do którego trafi, będzie Lublin.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 12.19

pr/kr

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykańskie dzieła sztuki w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto właśnie wystawę pt. "Arcydzieła z Watykanu", która zamyka zainaugurowane w zeszłym roku obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Obecnie wystawa jest dostępna online, a po otwarciu muzeów będą ją mogli zwiedzać goście na Zamku. Patronatem objęło ją Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

93 płyty Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku wpisane na Listę Krajową UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 13:31
Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.
rozwiń zwiń