Śmietnisko nad naszymi głowami

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 13:00
Na orbicie okołoziemskiej panuje prawdziwy śmietnik, który stale się powiększa. Jak szacuje Europejska Agencja Kosmiczna nad naszymi głowami krąży około 750 milionów różnej wielkości elementów, a w tym ok. pięć tysięcy zepsutych lub nieczynnych satelitów! Co można z tym zrobić?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ADragan

iss stacja kosmiczna kosmos free nasa gov 1200.jpg
Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Krążące nad Ziemią kosmiczne śmieci to efekt ponad 60-letniej obecności w człowieka w kosmosie. Stanowią duże zagrożenie dla czynnych i aktywnych stacji kosmicznych oraz satelitów. Ale także, jeżeli zaczną spadać na naszą planetę – a jest taka możliwość – dla ludzi. Problem narasta, tym bardziej, że postępująca komercjalizacja lotów i przestrzeni kosmicznej powoduje jeszcze szybszy wzrost zanieczyszczenia ziemskiego nieba.


Posłuchaj
03:57 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_09 12-48-22.mp3 Jak posprzątać kosmiczny śmietnik (Trójka do trzeciej)

– Te śmieci to stare, niedziałające już satelity, człony rakiet nośnych, ale również odłamki powstałe w wyniku ich zderzeń. Testy różnych broni antysatelitarnych, które polegały właśnie na niszczeniu takich nieczynnych satelitów, także wygenerowały bardzo dużo różnych śmieci kosmicznych – wylicza dr Paweł Lejba z Centrum Badań Kosmicznych PAN. – Groźne są nawet odłamki wielkości ziarnka pieprzu. Mają niewielką masę, ale trzeba pamiętać o ich ogromnej energii: na niskich orbitach poruszają się z prędkością 8 km na sekundę! – tłumaczy.

Kilka tygodni temu taki kosmiczny pyłek strzaskał ramię robota na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. – Prawdopodobnie miał mniej niż 1 cm, ale zdołał rozerwać powłokę ochronną urządzenia – informuje Tymoteusz Trocki z Polskiej Agencji Kosmicznej. – Zderzenie z obiektem wielkości 10 cm byłoby dla stacji kosmicznej katastrofalne – dodaje.

Aby zminimalizować zagrożenie, śmieci są monitorowane – na tyle, na ile jest to możliwe. – Wykorzystuje się trzy główne rodzaje techniki: radarową, optyczną (pasywne teleskopy) i laserową – wylicza dr Lejba. – Chodzi o to, aby jak najdokładniej wyliczyć orbitę – tor, po którym porusza się ten kosmiczny śmieć – wyjaśnia.

Pojawiają się różnego rodzaju pomysły usuwania takich śmieci w sposób aktywny poprzez ich łapanie w sieci albo przytwierdzanie, aby potem sprowadzić z orbity do atmosfery, gdzie spłoną.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Eryk Kazanowski
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 12.48

pr

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asteroidy – kosmiczne zagrożenie dla życia na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
Wbrew pozorom przestrzeń kosmiczna nie jest ogromną, bezpieczną pustką, szczególnie wewnątrz naszego Układu Słonecznego. Przemierzające ją różnego rodzaju obiekty wciąż bombardują Ziemię. Na szczęście zazwyczaj są tak niewielkie, że kończą swój żywot, płonąc w górnych warstwach atmosfery. Przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy je wtedy obserwować nocą jako tzw. spadające gwiazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:30
Produkujemy je i zużywamy w ogromnych ilościach. I zaśmiecamy nimi świat: foliowe torebki jednorazowe. Jak na razie próby zastąpienia ich bardziej ekologicznym produktem nie przynoszą rezultatów. Czy wynalazek krakowskich naukowców ma szansę na sukces?
rozwiń zwiń