SOS, czyli wołanie o ratunek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 14:45
Dokładnie 112 lat temu po raz pierwszy nadano skutecznie sygnał SOS oznaczający wezwanie o pomoc. Jest on rozpoznawalny przez wszystkich, a dzięki swej prostocie, uniwersalności i możliwości szybkiego wysłania uratował miliony ludzkich istnień.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: coloursinmylife/Shutterstock

Prom_Bielik_II 510.jpg
Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]


SOS – trzy kropki, trzy kreski i trzy kropki w alfabecie Morse'a – to bardzo prosty i łatwy do nadania sygnał. Prawdopodobnie też dlatego został wybrany jako sygnał wzywania pomocy. Z czasem zaczęto go interpretować jako skrótowiec oznaczający "saves our souls/skins/ship" (ratujcie nasze dusze/skóry/statek) bądź "send out succour" (wyślijcie pomoc).

dźwięk


– Sygnał SOS został wprowadzony w lipcu 1908 roku, natomiast skutecznie go wykorzystano 10 czerwca 1909, kiedy liniowiec "Slavonia", płynąc u wybrzeży Portugalii, potrzebował pomocy i nadał ten sygnał – opowiada Wojciech Ronowski, kierownik zespołu ds. historii techniki morskiej i rzecznej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Ten sygnał usłyszeli nawigatorzy z dwóch parowców, które podpłynęły do będącej w niebezpieczeństwie "Slavonii". Uratowano pasażerów i nikomu nic się nie stało – dodaje.

Wcześniej wykorzystywano różnego rodzaju sygnały świetlne i dźwiękowe, które umożliwiały wezwanie pomocy. Cały czas poszukiwano jednak sygnału, który będzie prosty i będzie go można nadać szybko. W końcu wykorzystano kod Morse'a, który powstał pod koniec lat 30. XIX w. jako system prezentowania alfabetu i cyfr za pomocą kropek i kresek. Może być nadawany za pomocą impulsów elektrycznych, błysków światła czy gestów.

Obecnie sygnał SOS jest wypierany przez zapożyczony z lotnictwa sygnał "mayday": jego trzykrotne nadanie oznacza wezwanie pomocy.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 14.28

pr

Czytaj także

Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Dokładnie 28 lat temu wysłano pierwszy SMS. Został wystukany na klawiaturze komputera i brzmiał: "Merry Christmas!" Jej autor prawdopodobnie nie przypuszczał, że zaczyna właśnie rewolucję, która całkowicie zmieni sposób komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekiny w łódzkim Orientarium. Jakie atrakcje przygotowano dla odwiedzających?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:30
Łódzkie Orientarium przygotowuje się na przyjęcie rekinów. Lada moment zakończą się prace związane z napełnianiem basenów wodą. Jedną z największych atrakcji, nowej części ogrodu zoologicznego, ma być podwodny tunel. Jego długość to aż 26 metrów. W basenach dom znajdą rekiny, płaszczki oraz kilkadziesiąt gatunków ryb. Jak przebiegają prace? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoch, Grek, a może… Polak? Wznowiono badania nad narodowością Krzysztofa Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:28
Znamy jego nazwisko i dokonania, ale wciąż nie wiemy, skąd pochodził. Krzysztof Kolumb, kapitan wyprawy, która w 1492 roku jako pierwsza dotarła z Europy do Ameryki, był już nazywany Włochem, Grekiem, Hiszpanem, Francuzem, Szkotem, a nawet… Polakiem. Po kilkuset latach być może dowiemy się, jakiej naprawdę był narodowości.
rozwiń zwiń