Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych przygotowuje się do otwarcia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych przygotowuje się do otwarcia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

To pierwsza tego typu placówka w Polsce. Muzeum Badań Polarnych będzie dokumentować prace prowadzone przez polskich naukowców, którzy od ponad stu lat wyjeżdżają w trudno dostępne miejsca. O tym, skąd wybór Puław na siedzibę placówki oraz co będą mogli spotkać w niej odwiedzający, mówił dyrektor instytucji Andrzej Piotrowski.​

– Wszystkie większe państwa, które prowadzą badania polarne, mają muzea lub działy poświęcone tej tematyce. Zbiory dostępne w naszej placówce pochodzą w głównej mierze od Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów oraz jednostek badawczych, które prowadziły prace w regionach polarnych. Instytucję zlokalizowaliśmy w Puławach. To teren silnie związany z polarnictwem. Wywodzi się z niego kilku polskich badaczy, w tym pierwszy polarnik, generał Józef Kopeć, zesłaniec, który po powstaniu napoleońskim trafił na Kamczatkę – mówił Andrzej Piotrowski, dyrektor placówki.


Posłuchaj

11:22
Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych otwiera swoje drzwi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Otwarcie już jesienią

– Nasza siedziba mieści się w dawnym budynku muzeum regionalnego. To piękna budowla w pobliżu pałacu i terenów spacerowych. Ze względu na lokalizację już w najbliższych tygodniach planujemy otwarcie kilku wystaw. Jeszcze w czerwcu ruszy Letnie Kino Polarne. Podczas seansów chętni będą mogli zapoznać się z materiałami autorstwa polskich badaczy. Na lipiec z kolei planujemy otwarcie dwóch wystaw zewnętrznych. Zależy nam, by osoby odwiedzające Puławy zainteresowały się tematyką polarnictwa i naszą działalnością. Mamy nadzieję, że wystawa sprawi, iż odwiedzą nas w późniejszym czasie. Oficjalne otwarcie budynku, a więc też wszystkich wystaw i zbiorów, zaplanowane zostało na tegoroczną jesień – dodał.



Polarnictwo w plenerze 

– Część plenerowa składać się będzie z dwóch wystaw. Pierwsza z nich dotyczy Puław i związków tego rejonu z polarnictwem. W ten sposób chcemy wyjaśnić odwiedzającym, skąd pomysł na lokalizację jednostki. Druga ekspozycja poświęcona została krajobrazom polarnym. Pojawi się na niej kilkadziesiąt fotografii, którymi chcemy pokazać, o czym dokładnie będzie mówiło nasze muzeum. Zaprezentujemy wygląd krajów polarnych oraz pokażemy, jakim zniszczeniom ulegają te krajobrazy ze względu na globalne ocieplenie – wyjaśnił dyrektor muzeum.

Szczegóły związane z letnimi atrakcjami przygotowanymi przez Muzeum Badań Polarnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji. Jak zapewnia szefostwo jednostki, wszystkie informacje będą tam zamieszczane na bieżąco.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Andrzej Piotrowski (dyrektor Muzeum Badań Polarnych)
Data emisji: 14.06.2021
Godziny emisji: 13.16, 13.27

zch/kr

Polecane