Festiwal Arena di Verona. Technologia w starożytnych murach

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:50
Już po raz 98. na deskach starożytnego amfiteatru w Weronie zaprezentują się artyści operowi. Arena di Verona to największy festiwal operowy świata, który odbywa się na wolnym powietrzu. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyć będzie mu scenografia stworzona przy udziale nowoczesnych technologii. To jednak niejedyna cecha szczególna tegorocznej edycji. O szczegółach wydarzenia opowiadał włoski korespondent Polskiego Radia, Piotr Kowalczuk.
Arena di Verona
Arena di VeronaFoto: Shutterstock

Arena di Verona to największy na świecie festiwal operowy na świeżym powietrzu. Wydarzenie odbywa się każdego lata od 1913 roku, z przerwami na okres dwóch wojen światowych oraz ubiegłoroczną pandemię koronawirusa. W ramach poprzednich edycji, na deskach amfiteatru, prezentowały się największe gwiazdy światowej opery. Wśród nich znaleźli się m.in. Placido Domingo, Jose Carreras czy Maria Callas.

Posłuchaj
04:19 PR3_MPLS 2021_06_15-12-21-25_verona.mp3 Arena di Verona Festival 2021 (Trójka do trzeciej)
 

 

Arena di Verona

Tegoroczna edycja to wydarzenie szczególne z wielu względów. Będzie to pierwszy festiwal, który odbędzie się od czasu wybuchu epidemii koronawirusa. Podobnie jak pierwszą edycję, w 1913 roku, tegoroczne święto muzyki operowej otworzy "Aida" autorstwa Giuseppe Verdiego.

– Verdi skomponował tę operę 150 lat temu. To właśnie jej dźwięki otworzyły pierwszy festiwal w arenie, najstarszej stałej estradzie na świecie. W ramach tegorocznego wydarzenia odbędzie się aż 41 koncertów. Przedstawienia oglądać będzie można do końca wakacji – mówił Piotr Kowalczuk. 

Giuseppe Verdi - Aida - Marcia Trionfale (Triumphal March) / Classical Music Only

Symbolika

– Festiwal w tym roku będzie miał znaczenie symboliczne. Prace nad wydarzeniem rozpoczęliśmy już zimą. To właśnie w Weronie, po długiej przerwie odrodzi się włoska muzyka, kultura i sztuka. Nasza arena to miejsce znane. Wydarzenie nabierze więc wymiaru światowego – mówił burmistrz Werony. Festiwal będzie największym wydarzeniem na wolnym powietrzu od 15 miesięcy, w którym weźmie udział publiczność na żywo. W związku z poprawą sytuacji sanitarnej władze dopuściły możliwość zapełnienia 25 procent miejsc. Na widowni zasiądzie więc aż 6 tysięcy osób – dodał korespondent. 

Technologia

Festiwal to jednak nie tylko antyczne mury i klasyczne dźwięki, to również nuta współczesności. – W tej szczególnej dla nas edycji postanowiliśmy sięgnąć po nowe technologie. Zbudowaliśmy ścianę z ekranów o łącznej powierzchni 400 metrów kwadratowych. Skontaktowaliśmy się również z licznymi instytucjami sztuki, w tym z Muzeami Watykańskimi, włoskimi galeriami oraz parkami archeologicznymi – zaznaczyła dyrektor wydarzenia. Mimo że organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów, wiadomo, że na ekranach zobaczyć będzie można wiele muzealnych eksponatów, które korespondować będą z tematyką wystawianych oper. 

La Traviata - Libiamo ne' lieti calici - Arena di Verona 2019 / Arena di Verona 

Festiwal Arena di Verona trwać będzie od 19 czerwca do 4 września 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 13.21


zch

Czytaj także

"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:24
Od 15 marca we Włoszech z powodu COVID-19 znów zamknięte są muzea i galerie, podobnie jak sale koncertowe kina i teatry. We Florencji jeden z najbardziej znanych artystów street artu – JR - iluzorycznie "rozpruł" ściany tamtejszej galerii sztuki Palazzo Strozzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koloseum odzyska drewnianą arenę

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 14:00
Przed pandemią rzymskie Koloseum odwiedzało 25 tysięcy osób dziennie, co czyniło je najczęściej odwiedzanym zabytkiem świata. Teraz szykowana jest kolejna atrakcja: postanowiono przywrócić tej wspaniałej budowli arenę, na którą będą mogli wchodzić zwiedzający!
rozwiń zwiń