Zmiana polskiego godła. Rząd pracuje nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:00
Rząd pracuje nad zmianami polskiego godła. Do końca roku ma być gotowa nowa ustawa o symbolach państwowych. Zapowiadane zmiany mają dotyczyć m.in. odcienia czerwieni na fladze oraz wyglądu godła. Czy są potrzebne? Czy obowiązująca obecnie ustawa z 1980 roku powinna uchodzić a przestarzałą? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Konieczność stworzenia nowej ustawy odnoszącej się do symboli narodowych od dawna była podnoszona przez środowisko naukowe i heraldyczne. Obecnie trwają dyskusje – mówił Sławomir Górzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

– Jednym z elementów podnoszonych przez środowisko naukowe, jest nieszczęśliwe wprowadzone do konstytucji określenie "Godła Rzeczpospolitej". Tym samym zgubiono gdzieś herb, a to istotna różnica. Orzeł biały jest godłem. Natomiast herb to orzeł biały w czerwonym polu. Nie dla każdego jest to zrozumiały problem, jednak bardzo istotny. Prawidłowo rozumiany herb pojawia się w ustawach dotyczących administracji i samorządów. Idąc tym tropem, samorządy, gminy i powiaty mają swoje prawo do posiadania herbu. Państwo, jako instytucja nadrzędna, już tylko do godła. To błąd leksykalny, który wprowadzony do konstytucji, nie jest tak prosty do odkręcenia. Propozycja ministerialna stara się mu jakoś zaradzić – tłumaczył ekspert. 

Posłuchaj
07:58 PR3_MPLS 2021_06_17-12-32-34_symbole.mp3 Zmiana symboli państwowych. Na czym będzie polegać? (Trójka do trzeciej)

 

Herb i godło 

– Dwa lata temu Ministerstwo Kultury ogłosiło konkurs na przerysowanie herbu. W rysunku orła, który został stworzony w 1926 roku przez profesora Zygmunta Kamińskiego, znalazło się kilka nieszczęśliwych kresek. Dziś herb ma już 95 lat. Moim zdaniem to najwyższy czas, by rozpisać konkurs na zupełnie nowy herb Państwa Polskiego. Nadal będzie to biały orzeł w czerwony polu. Jego kształt i wyraz graficzny podlegały licznym zmianom przez te 800 lat funkcjonowania jego wizerunku. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, by na nowo go przerysować i dopieścić w szczegółach. Te zmiany będą istotne z punktu widzenia heraldyki, a nie społeczeństwa. Myślę, że obywatele nie będą zauważali tych różnic. Istotne natomiast będzie funkcjonowanie orła w przestrzeni publicznej, a to już określać będzie nowa ustawa. 

Godło Polski Godło Polski / Shutterstock

Potrzeba zmian?

– Parę lat temu zdarzyło mi się być za granicą w jednej z polskich instytucji. Spotkałem tam pewnego ministra. Zapytał mnie, czy wiszący tam na ścianie orzeł jest prawidłowy. Moim oczom ukazała się straszna metaloplastyka z lat sześćdziesiątych. Korona została wycięta ze złotka i doklejona od głowy orła. Właśnie po to są zapowiadane zmiany, by uniknąć takiego bałaganu. Kwestia jak zostaną opisane i w jaki sposób państwo będzie je egzekwować, leży już po stronie urzędników i rozporządzeń szczegółowych – podsumował Sławomir Górzyński. 

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu, ustawa o symbolach narodowych ma być gotowa pod koniec bieżącego roku. Prace nad projektem trwają od 2017 roku.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Sławomir Górzyński (prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego)
Data emisji: 17.06.2021
Godziny emisji: 12.21, 12.43

zch/kr

Czytaj także

Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponadinteligentni ludzie stanowią około dwóch procent populacji. Wśród nich nie brakuje bystrych przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas podstawówek. Ilu potencjalnych geniuszy zasiada w szkolnych ławkach? Jak wspierać ich potencjał? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzenie o Tybecie. Historia Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:00
Korespondent Polskiego Radia w Azji, Tomasz Sajewicz, po wielu latach starań uzyskał limitowane pozwolenie na odwiedzenie Tybetu. Jak rozwija się region? Jaki wpływ na tamtejszych mieszkańców ma kultura i tradycja? Czy można dostrzec ją na ulicach? Jak rozwija się Tybet?
rozwiń zwiń