Nowe boisko i nowe możliwości dla "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 14:38
Nową, sportową infrastrukturę i wyposażenie pozwalające na naukę poruszania się po mieście otrzymali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie. – Mamy nową rzeczywistość, w której jako nauczyciele wychowania fizycznego możemy dać więcej możliwości dzieciom – mówi nauczycielka Agnieszka Jeziorowska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/A.RICARDO

Posłuchaj
03:47 Trojka Trojka do trzeciej boisko dla niewidomych 2021_06_18-14-33-47.mp3 Sport bez ograniczeń. Nowy obiekt sportowy dla uczniów szkoły dla osób niewiadomych w Krakowie (Trójka do Trzeciej)

 

Wielofunkcyjne i nowoczesne

Placówka zyskała przede wszystkim nowe, wyjątkowe boisko wielofunkcyjne, bezpieczne, nowoczesne i dostosowane do potrzeb jej wychowanków. – Cel jest taki, żeby osoby niewidome mogły grać we wszystkie gry. Grają w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Staramy się, żeby dzieciaki spróbowały wszystkiego – zapewnia dyrektor szkoły Marcin Dębski.


Goalball – na czym polega?

Zrewitalizowane boiska zaprezentowano po raz pierwszy 9 czerwca, co uczczono uczniowskim meczem goalballu. – Goalball to nic innego jak piłka toczona. Tej piłki się nie rzuca, ponieważ kiedy nie widzimy, nie możemy jej złapać. Możemy natomiast ją toczyć i kiedy ją słyszymy, łatwiej jest nam zareagować – wyjaśnia Agnieszka Jeziorowska.

Oprócz boiska na terenie szkoły znalazły się ciągi piesze, ścieżka miejsca i sygnalizatory świetlne, czyli wszystko to, co pozwoli dzieciom nauczyć się poruszania w miejskiej przestrzeni w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. 

Zmiany na lepsze

– Proszę sobie wyobrazić, że nasze boisko było na asfalcie, więc jak popadał deszcz, robiły się kałuże. Teraz mamy ścieżkę miejską, prowadnice, mamy pola uwagi, oznakowane schody. Jestem szczęśliwa, że doczekaliśmy się tych zmian – mówi nauczycielka orientacji przestronnej Lucyna Zalewska.

BLIND FOOTBALL - Jak w piłkę nożną grają osoby niewidome?/PIŁKA W GRZE

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 14.33

kr

Czytaj także

Jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:30
Na podstawie materiału zebranego z podeszwy buta można stwierdzić z około 90-procentową pewnością, z jakiego miasta pochodzi jego właściciel. Właśnie powstał katalog mikroorganizmów dużych aglomeracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:30
Społeczeństwa krajów rozwiniętych coraz bardziej się starzeją: tak jest i w Polsce. Jedną z konsekwencji tego faktu powinna być zmiana w projektowaniu przestrzeni. Powinna i na pewno będzie – pytanie, jak szybko. Jak się okazuje, nasi architekci już nad tym pracują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Arena di Verona. Technologia w starożytnych murach

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:50
Już po raz 98. na deskach starożytnego amfiteatru w Weronie zaprezentują się artyści operowi. Arena di Verona to największy festiwal operowy świata, który odbywa się na wolnym powietrzu. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyć będzie mu scenografia stworzona przy udziale nowoczesnych technologii. To jednak niejedyna cecha szczególna tegorocznej edycji. O szczegółach wydarzenia opowiadał włoski korespondent Polskiego Radia, Piotr Kowalczuk.
rozwiń zwiń