WISA Woodsat: satelita ekonomiczny i ekologiczny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 13:30
Ma być naprawdę mały: mierzyć 10x10x10 centymetrów i ważyć ok. 1 kg. To zresztą nic nadzwyczajnego, gdyż będzie należeć do miniaturowych satelitów typu cubesat i mimo swoich gabarytów mieć wszystko, czego mu potrzeba. Zaskakujący jest jednak materiał, z którego zostanie wykonany: drewno!
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

shutterstock_kosmiczne śmieci 1200.jpg
Śmietnisko nad naszymi głowami

Na ten pomysł wpadli Finowie i już zbudowali eksperymentalny prototyp, który służy do badań i sprawdzania wszelkich parametrów. Odbył zresztą próbny lot suborbitalny. Teraz trwa budowa właściwego satelity, który jeszcze w tym roku zostanie wyniesiony na orbitę.


Posłuchaj
03:10 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_21 13-18-32.mp3 Drewniany satelita jeszcze w tym roku poleci w kosmos (Trójka do trzeciej)

Korpus WISA Woodsat powstaje ze sklejki brzozowej bardzo podobnej do tej, jaką można kupić w sklepie meblowym. Ponieważ jednak jest ona zbyt wilgotna, została wysuszona w komorze próżniowej, a potem pokryta bardzo cienką warstwą tlenku glinu, który służy także do zabezpieczania elektroniki.

WISA Woodsat Story – Making of Space Plywood/YouTube Kitsat


– Chodzi o to, aby sprawdzić, jak taki w miarę lekki materiał sprawdzi się w przestrzeni kosmicznej. Wiemy, że satelita znajdzie się na orbicie biegunowej na wysokości 500-550 km, gdzie jest jeszcze szczątkowa atmosfera – tłumaczy Rafał Grabiński z portalu "Urania. Postępy astronomii". – Tam na materiały oprócz warunków próżniowych i promieniowania kosmicznego działa również atomowy tlen – wskazuje.

Jak zareaguje nietypowy materiał, z którego buduje się satelitę? O tym naukowcy przekonają się, analizując zdjęcia, WISA Woodsat będzie bowiem regularnie przesyłał na Ziemię swoje... selfie! Będzie mógł je robić dzięki temu, że zostanie wyposażony w dwie kamery, z których jedną inżynierowie umieszczoną na prawdziwym selfie sticku.

One giant leap for wood! World's first wooden satellite to enter orbit by year's end/YouTube Ruptly


Pozostaje pytanie, jaki jest cel budowy takiego satelity? Przede wszystkim chodzi o koszty: tego typu sklejka jest stosunkowo lekka, a przy tym dużo tańsza od np. aluminium. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, że będziemy budować drewniane rakiety, ale niewielkie satelity – dlaczego nie? Poza tym, jeśli taki obiekt wpadnie w ziemską atmosferę, bez względu na swoją wielkość całkowicie spłonie, nie zagrażając nikomu na Ziemi.

WISA Woodsat – First look at the prototype/YouTube UPM Plywood


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 13.18

pr

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 23:05
Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
rozwiń zwiń