Aplikacja pomoże odbudować sąsiedzkie więzi

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:30
Coraz rzadziej zdarza się nam po sąsiedzku pożyczać sól, a z obserwacji coraz częściej wynika, że osoby od lat mieszkające w tym samym bloku, a nawet na tej samej klatce, nie za bardzo się znają. Jak poprawić sąsiedzkie więzi? Na rozwiązanie wpadła absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

We współczesnym świecie relacje sąsiedzkie są narażone na szwank, a wręcz nie mają szansy, by się rozwinąć. Remedium może okazać się aplikacja na smartfony stworzona przez Katarzynę Pieczko, studentkę krakowskiej ASP. – Zauważyłam, że gdy przechodzę chodnikiem obok mojego bloku, prawie nikt nie odpowiada mi na "dzień dobry". To niestety dość codzienny problem wielu mieszkańców naszego osiedla. Pomyślałam, że dobrze byłoby zespolić jakoś lokalną społeczność. Myślę, że w dzisiejszych czasach pomocna mogłaby się okazać aplikacja – wyjaśniała inicjatorka. 

Posłuchaj
03:52 PR3_MPLS 2021_06_23-11-19-53_aplikaca_sąsiedzka.mp3 Jak odbudować sąsiedzkie więzi? Powstała aplikacja na smartfony (Trójka do trzeciej)

Aplikacja

Jak wyjaśnia pomysłodawczyni, aplikacja ma zawierać czat sąsiedzki, tablicę ogłoszeń, kontakt do spółdzielni i kalendarz, w którym mieszkańcy mogliby planować wspólne aktywności, takie jak sąsiedzki grill. – Istotne jest menu, które zawiera wiele funkcjonalności. W zakładce "pomoc" możemy poprosić innych mieszkańców o wsparcie np. we wniesieniu pralki, a podczas kwarantanny o zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa – opowiadała. 

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne / Shutterstock

Więzi społeczne 

– Taka aplikacja mogłaby pomóc odbudować sąsiedzkie więzi, które w naturalny sposób stają się coraz słabsze. Forma mobilna to doskonały pomysł, zwłaszcza dla młodszej generacji, która chętnie wykorzystuje takie kanały komunikacyjne. Starszym mieszkańcom nic jednak nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Tym bardziej że w otoczeniu, które nieustannie się zmienia stają się oni coraz bardziej samotni – wyjaśniał profesor Andrzej Bukowski, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Katarzyna Pieczko zapowiedziała, że potrzeby osób starszych również zostaną uwzględnione w aplikacji, tak by mieszańcy wiedzieli, w których lokalach mieszkają osoby, które mogą potrzebować drobnej pomocy. Inicjatorka szuka teraz chętnych, którzy chciałby wdrożyć aplikację w swojej wspólnocie mieszkaniowej. 

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 11.19


zch

Czytaj także

Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 06:45
Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze.
rozwiń zwiń