Jest nadzieja dla cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa. Nowa terapia przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:35
Paweł Tabakow, kierujący Klinika Neurochirurgii we Wrocławiu, jako pierwszy na świecie postawił na nogi człowieka z przerwanym rdzeniem kręgowym. Teraz pomaga tym, którym przewlekły, silny ból kręgosłupa i kończyn nie pozwala normalnie funkcjonować. Na czym polega opracowana przez niego terapia? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Paweł Tabakow wszczepia cierpiącym pacjentom elektrody, które dają nadzieję na choćby częściowe uśmierzenie bólu. Osoby, które poddają się zabiegowi, mogą same sterować urządzeniem i dostosowywać jego parametry do aktualnych potrzeb. – Generator działa całodobowo. Pokrywa obszary bólowe w takim stopniu, że z piekącego i rwącego uczucie, które nie pozwala funkcjonować, zmniejsza się przynajmniej o 50 procent. Nie zakładamy, że terapia uśmierzy cały ból, choć zdarzają się i takie przypadki – wyjaśniał specjalista. 

Posłuchaj
03:54 PR3_MPLS 2021_06_24-12-20-00_kręgosłup.mp3 Szansa dla cierpiących na bóle kręgosłupa. Nowa terapia może zmniejszyć ich cierpienie (Trójka do trzeciej)

 

Jak działa?

– Po zabiegu programujemy implantowaną elektrodę. Poprzez różne parametry staramy się objąć newralgiczne miejsce bólowe specjalnym rodzajem mrowienia, które ma zagłuszyć ból. Pacjent otrzymuje od nas pilota, za pomocą którego może sterować generatorem, zmienić programy i stopniować nasilenie, dostosowując je do swoich potrzeb – doprecyzowała Eliza Rejewska z firmy produkującej stymulatory rdzenia. Jak dodaje lekarz – 95 procent pacjentów z przewlekłym, lekoopornym bólem wraca do normalnego życia.

Sprzęt zasilany jest na baterie. Ich żywotność wynosi cztery lata. Po tym czasie koniecznie staje się powtórzenie zabiegu. – Ból był koszmarny. Nie pomagały żadne leki. Jestem już po zabiegu i efekty są spektakularne. Nie spodziewałam się takiej różnicy. Dopiero teraz widzę, jak powinno było wyglądać moje życie – mówiła jedna z pacjentek. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Czerwińska
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 12.20

zch

Czytaj także

Stop udarom

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 00:00
– W Polsce na udar mózgu rocznie zapada prawie 100 tys. osób. To, co wykazano już w badaniach, kampanie społeczne wpływają pozytywnie na czas reakcji pacjenta, na chorobę, na świadomość objawów i na to, jak można tę chorobe leczyć – mówi prof. Adam Kobayashi, neurolog z Uniwersytetu im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat temu Zbigniew Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:00
To był zabieg ratujący życie, jedyna szansa dla Piotra Macury, któremu zawał zniszczył serce. Podjął się tego zabrzański zespół, wtedy jeszcze docenta, Zbigniewa Religi. To było dokładnie 35 lat temu.
rozwiń zwiń