Tłuszcz, słodycze i nikotyna święcą triumfy w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:10
Jemy więcej tłustych potraw i słodyczy, śpimy za długo i częściej palimy papierosy – takie niewesołe wnioski płyną z badań naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy sprawdzili, jak zmieniły się nawyki Polaków od marca 2020 roku. Na szczęście są też pozytywne zmiany.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / saltodemata

Ogłoszona wiosną ubiegłego roku pandemia koronawirusa spowodowała, że znacznie więcej czasu, niż wcześniej, spędzaliśmy w domach. Przymusowe zamknięcie we własnych czterech ścianach odbija się negatywnie na psychice. – Czujemy rodzaj pustki, znużenia. Mamy pragnienie zaspokojenia negatywnych emocji poprzez zjedzenie czegoś słodkiego. Często zaglądamy do lodówki, choć tak naprawdę nie jesteśmy głodni, ale coś byśmy ze sobą zrobili – tłumaczy Katarzyna Wolnicka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

W efekcie takiego podjadania statystyczny Polak od rozpoczęcia pandemii przytył o 3-4 kilogramy, a w jego organizmie przybyło groźnych substancji. – Trzeba powiedzieć o wzroście spożycia tłuszczów ogółem i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sacharozy, wchodzących w skład ciast i ciasteczek – alarmuje doktor Iwona Traczyk z Zakładu Żywienia Człowieka WUM. Pani doktor ma zresztą więcej hiobowych wieści: – Wzrosła także liczba osób, które palą papierosy i takich, które w dni weekendowe śpią więcej niż 9 godzin. Nastąpiło, można powiedzieć, takie rozleniwienie.


Posłuchaj
03:56 PR3_MPLS 2021_06_28-11-19-38.mp3 Złe nawyki czasu pandemii (Trójka do trzeciej)

 

Efektem pandemicznego lenistwa jest też spadek aktywności fizycznej wśród naszych rodaków. A wystarczyłoby wziąć przykład z Marka Jędrycha, prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który nawet bez specjalistycznego sprzętu do treningów potrafi zadbać o sprawność swego ciała. – Ja kombinuję na przykład w ten sposób, że jak usypiam jednego z moich synków, to na dywanie robię sobie ćwiczenia stabilizacyjne albo jakieś rozciąganie. Czasem korzystam też z takich zestawów, które są w internecie, to mnie dodatkowo motywuje – mówi Jędrych.

Wśród wielu niekorzystnych zmian w trybie życia Polaków w ostatnich kilkunastu miesiącach, są też i takie, które należy pochwalić. Chodzi na przykład o wzrost spożycia mikro- i makroelementów, takich jak wapń czy magnez oraz witamin C i E. – To może świadczyć o tym, że ludzie w pandemii zaczęli zastanawiać się, jak się zabezpieczyć przed zachorowaniem – podejrzewa doktor Iwona Traczyk.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 11.19

kc

Czytaj także

Aplikacja pomoże odbudować sąsiedzkie więzi

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:30
Coraz rzadziej zdarza się nam po sąsiedzku pożyczać sól, a z obserwacji coraz częściej wynika, że osoby od lat mieszkające w tym samym bloku, a nawet na tej samej klatce, nie za bardzo się znają. Jak poprawić sąsiedzkie więzi? Na rozwiązanie wpadła absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest nadzieja dla cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa. Nowa terapia przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:35
Paweł Tabakow, kierujący Klinika Neurochirurgii we Wrocławiu, jako pierwszy na świecie postawił na nogi człowieka z przerwanym rdzeniem kręgowym. Teraz pomaga tym, którym przewlekły, silny ból kręgosłupa i kończyn nie pozwala normalnie funkcjonować. Na czym polega opracowana przez niego terapia? 
rozwiń zwiń