Błotne gotowanie – hit przedszkola w Lesznie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:00
W jednym z przedszkoli w Lesznie od kilkunastu dni działa "błotna kuchnia". Pomysł robi furorę wśród dzieci, które ustawiają się w kolejce do "gotowania".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andriana Syvanych/Shutterstock

– Błoto to najlepsze, co może być dla dzieci – twierdzi Patrycja Jurga, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego numer 20 w Lesznie. Zgodnie z tą dewizą w przedszkolu stworzono plenerową "błotną kuchnię", w której maluchy tworzą wymyślne "dania" z dodatkiem trawy, liści czy gałązek.

Choć pomysł wydaje się dziecinnie prosty, dorośli, jak to mają w zwyczaju, poprzedzili jego realizację szeregiem przygotowań. – To efekt szkoleń, spotkań, wymiany doświadczeń, ale również wcześniejszych przemyśleń i chęci powrotu do dzieciństwa – mówi dyrektorka przedszkola Renata Rangno. W zbudowaniu "błotnej kuchni" pomogli rodzice, którzy dostarczyli niezbędne akcesoria, takie jak garnki, sitka czy czajniki.


Posłuchaj
03:42 PR3_MPLS 2021_06_28-12-46-07.mp3 Błotne gotowanie w Lesznie (Trójka do trzeciej)

 

Jak zapewnia Patrycja Jurga, przedszkolna inicjatywa ma liczne walory edukacyjne. – To jest tak naprawdę nauka przez zabawę. Dzieci tutaj uczą się wielu ważnych rzeczy: jest aspekt społeczny, bo muszą się dogadać, jest też aspekt emocjonalny, bo trzeba poczekać na swoją kolej i nie każdemu się to musi podobać – mówi nauczycielka. Maluchy ćwiczą też wyobraźnię, wymyślając "potrawy" z nietypowych składników, a przy ich przygotowaniu wykorzystują wszystkie zmysły. Co istotne, po zakończonym "gotowaniu", dzieci muszą posprzątać swoją "kuchnię", więc dodatkowo wyrabia to u nich poczucie obowiązku.

Jedynym minusem "błotnej kuchni" jest fakt, że "kucharze" wychodzą z niej umorusani. Ale i to nie stanowi wielkiego problemu. – Dyskutowaliśmy z radą rodziców i to jest taka wartość dodana. To, że dzieci się ubrudzą, nie będzie nikomu szkodziło, a korzyści są dużo, dużo większe – zapewnia dyrektor Rangno.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jacek Marciniak
Data emisji:
 28.06.2021
Godzina emisji: 12.46

kc


Czytaj także

Tłuszcz, słodycze i nikotyna święcą triumfy w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:10
Jemy więcej tłustych potraw i słodyczy, śpimy za długo i częściej palimy papierosy – takie niewesołe wnioski płyną z badań naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy sprawdzili, jak zmieniły się nawyki Polaków od marca 2020 roku. Na szczęście są też pozytywne zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo sprzętu, mało talentu. Nowy trend na górskich szlakach

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 16:08
W polskie góry wychodzą wyposażeni jak na wyprawę w Himalaje, ale często nie potrafią korzystać z nagromadzonego sprzętu. Nasi rodacy coraz efektownej prezentują się na szlakach, tyle że w niewielkim stopniu przekłada się to na ich bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń