Na leżąco. Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych w Podlaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 12:45
Są zrobione z metalu lub drewna. Niektóre nie mają tradycyjnych siodełek, a na innych jeździ się… leżąc. Mowa o niecodziennych, a zwłaszcza tzw. poziomych jednośladach, które od wtorku 29 czerwca można zobaczyć na podlaskich drogach. W regionie trwa właśnie Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych. Wiele z nich to gotowe pojazdy, które można kupić, lecz niektóre zostały wykonane przez samych uczestników zlotu. 
Ze względu na charakterystyczną konstrukcję rowery poziome uznaje się za bardziej dopasowane do warunków fizycznych człowieka niż rowery klasyczne
Ze względu na charakterystyczną konstrukcję rowery poziome uznaje się za bardziej dopasowane do warunków fizycznych człowieka niż rowery klasyczneFoto: Forum/Jerzy Dudek

IMG_20210702_090923.jpg
Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

Rower poziomy, czyli wygodny

Rowerem poziomym nazywamy jednoślad, na którym cyklista przyjmuje pozycję półleżącą lub leżącą. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję rowery te uznaje się za bardziej dopasowane do warunków fizycznych człowieka niż rowery klasyczne. Zmniejszenie oporu powietrza oraz redukcja strat energii na pionowy ruch kolarza powodują, że jazda na rowerze poziomym (przez sympatyków nazywanym również poziomką) jest bardziej efektywna energetycznie, a osiągane prędkości są wyższe niż w przypadku rowerów klasycznych. 

– To rowery do bardzo wygodnego i dość szybkiego podróżowania na dużych dystansach – potwierdza organizator zlotu nietypowych jednośladów Bartosz "Franc" Nasierowski.  Jeżeli ktoś lubi hobbystycznie skakać na rowerach, na tym się nie da. Jeżeli ktoś lubi jeździć wyłącznie po trudnym terenie i zjeżdżać z górek, tego też się nie da zrobić. Jednak do szybkiego, wygodnego przemieszczania się na dużych odległościach nie wymyślono nic lepszego  zachęca. 

Posłuchaj
04:07 Trójka do trzeciej rowery poziome 2021_07_02-12-36-59.mp3 Miłośnicy nietypowych jednośladów – łączcie się! Na Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Rowerów Poziomych (Trójka do Trzeciej)

 

Wiele pomysłów na jednoślad

Hobbystów konstruktorów ogranicza jedynie wyobraźnia. Na Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Rowerów Poziomych można zobaczyć także tandem trójkołowy poziomy – rower, którym kieruje się, leżąc na brzuchu, oraz taki, w którym leży się na plecach i obserwuje trasę za pomocą lusterka.

Uczestnicy zlotu przejadą m.in. przez Supraśl, Kruszyniany, Krynki i rozlewiska Narwi, ale podróżują też po ulicach Białegostoku. W najbliższą niedzielę 4 lipca poziome rowery będzie można oglądać na lotnisku w Krywlanach. – Co roku zbieramy się w różnych miejscach, natomiast na Podlasiu nie byliśmy jeszcze nigdy. Spotykamy się częściowo w tym samym gronie, ale nie tylko, bo dochodzą nowi ludzie zainteresowani tym tematem  dodaje Bartosz "Franc" Nasierowski. 

 Obecnie dużą wagę przywiązuje się do zdrowego trybu życia, a rower jest fajnym sposobem na aktywność fizyczną, więc rowery będą coraz popularniejsze  przewiduje jeden z pasjonatów.

Rower poziomy/TRAIL Team

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Gliński
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 12.36

kr

Czytaj także

Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:05
Góry to nie tylko piękne widoki, relaks i odpoczynek. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą okazać się dla turystów prawdziwym zagrożeniem. By zapobiec nieszczęściom, Małopolska Organizacja Turystyczna planuje postawić schrony przy szlakach w Beskidach oraz w Gorcach. Jak będą wyglądać i jaką funkcję pełnić? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanbot – pierwszy robot humanoidalny w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 12:45
Jeśli myślicie, że humanoidalne roboty to odległa przyszłość, to bardzo się mylicie: pojawia się ich coraz więcej, w różnych miejscach. Najprostsze są np. ruchomymi centrami informacji, które na lotnisku pomagają podróżnym. Jeden z nich pojawił się w łódzkiej szkole i, jak się wydaje, zostanie tam na długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo sprzętu, mało talentu. Nowy trend na górskich szlakach

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 16:08
W polskie góry wychodzą wyposażeni jak na wyprawę w Himalaje, ale często nie potrafią korzystać z nagromadzonego sprzętu. Nasi rodacy coraz efektownej prezentują się na szlakach, tyle że w niewielkim stopniu przekłada się to na ich bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń