Kraków we władaniu zielonej energii?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:30
Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Proxima Studio/Shutterstock

kurier paczka doręczenie Shutterstock 1200.jpg
Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów


Czy rzeczywiście Gród Kraka, w którym smog jest niezwykle poważnym problemem, produkuje aż tyle zielonej energii? Oczywiście, że nie: po prostu przez najbliższe dwa lata instytucje miejskie mają kupować wyłącznie energię, której ekologiczne pochodzenie jest potwierdzone specjalnym certyfikatem. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak oczywista...


Posłuchaj
03:39 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_05 13-19-25.mp3 Eko energia pod Wawelem (Trójka do trzeciej)

– To wyłącznie energia zielona o łącznej mocy 423 tys. MWh dla 325 jednostek miejskich (budynki oświatowe, kulturalne, spółki miejskie), czyli ponad 3 tys. punktów odbioru – wylicza wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. – Potwierdzeniem, że wyłącznie taka energia będzie sprzedawana dla Miasta Krakowa, jest Świadectwo Pochodzenia Urzędu Regulacji Energetyki – dodaje.

Za zieloną energię miasto zapłaciło 125 mln zł, oszczędzając aż 8 mln zł. – Takie przejście na odnawialne źródła energii może wesprzeć trend ochrony środowiska – przyznaje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. – To dopiero pierwszy krok, ale kurs jest jasny: dekarbonizacja gospodarki. Do rozstrzygnięcia jest tempo tych zmian, które w Polsce nie może być rewolucyjne – tłumaczy.

– Dla mnie to jest kolejna ściema urzędników: zielona energia to słońce, wiatr, woda, geotermia. A gdybyśmy sprawdzili, czym ona jest wg krakowskiego magistratu, okazałoby się, że w dużej mierze to energia ze spalania odpadów – krytykuje krakowskie działania ekolog Mariusz Waszkiewicz.

– Dania i Szwecja też spalają odpady, to jest niezbędny element walki o klimat. Lepiej spalić te odpady w sposób mniej emisyjny, niż utrzymywać je na składowiskach – kontruje Wojciech Jakóbik. – Zielona polityka klimatyczna w Krakowie jest ambitna, a inne samorządy pójdą teraz tą samą drogą – uważa.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 13.19

pr

Czytaj także

Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28
Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia na luzie, czyli joga z alpakami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 06:30
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, ale stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Są trochę większe od owcy, łagodne i niezwykle miłe w dotyku. Hoduje się je dla wełny, czasami dla mięsa. Okazuje się jednak, że mogą być także wspaniałymi towarzyszami podczas ćwiczeń jogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:28
Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
rozwiń zwiń