I Ty możesz zostać rękodzielnikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:30
Coraz częściej na targach i jarmarkach klienci szukają rzeczy niepowtarzalnych i wyjątkowych, dlatego, parafrazując cytat z kultowego filmu, można powiedzieć, że "rękodzieło powraca i to w wielkim stylu". Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się warsztaty uczące starych technik wytwarzania różnego rodzaju przedmiotów i ozdób.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: AboutLife/shutterstock.com

jaja jajka 1200.jpg
Naturalne pisanki

Garncarstwo, obróbka drewna, tkactwo, kowalstwo, szklarstwo, wyrób różnego rodzaju ozdób – to najczęściej proponowane, ale zarazem najpopularniejsze warsztaty rzemieślnicze. Często są to zajęcia dla dzieci, ale szybko okazuje się, że w równym stopniu zainteresowani są nimi rodzice lub dziadkowie. Dla dorosłych to często nie tylko rozwijanie i doskonalenie swojego hobby, ale także sposób na zarabianie pieniędzy.


Posłuchaj
03:34 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_07 13-19-21.mp3 Rzemiosło wraca do łask (Trójka do trzeciej)

– Warsztaty są po to, aby pokazać dzieciom, że można samemu coś zrobić, własnymi rękoma. I że to może być przedmiot wyjątkowy, który będziemy cenili dużo bardziej niż to, co pójdziemy i kupimy w sklepie, a co jest wyprodukowane w tysiącach egzemplarzy – tłumaczy Iwona Piechcka-Jóźwiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Dużo osób szuka rzeczy innych, wyjątkowych. Bo jest w nich dusza, widać, że człowiek włożył w nie swoją pracę, serce – wyjaśnia Agnieszka Lejman z Poznania. – Moim bestsellerem są zalewane suszone kwiaty: klienci są zachwyceni – chwali się.

– Nie da się z tego wyżyć. Robię to, bo sprawia mi to przyjemność – zastrzega jednak producentka ceramiki. – Jestem na emeryturze i to są takie warsztaty zajęciowe, żeby w domu nie zwariować, nie czuć się staro – wyjaśnia.

– To są techniki znane od setek lat, ale w innej odsłonie. Weźmy szydełkowanie: czy ktoś 300 lat temu zrobił bikini na szydełku? Nie – a teraz takie rzeczy robimy – mówi Agnieszka Lejman.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 13.19

pr

Czytaj także

Współczesne babcie z powerem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:30
21 stycznia to Dzień Babci. Większość wnuków oczywiście odwiedzi lub przynajmniej zadzwoni z życzeniami. A jak w ogóle radzą sobie dzisiejsze babcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły zakład krawiecki 92-letniego pana Adama

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 06:30
Coraz częściej omijamy sieciówki i sięgamy po personalizowane ubrania. Wielu młodych ludzi chce, by sposób, w jaki się noszą, wyrażał ich osobowość i charakter. Popularnością na powrót cieszą się zakłady krawieckie. Jeden z najbardziej niezwykłych należy do 92-letniego pana Adama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:00
Wróciła moda na piękne, zagospodarowane balkony i tarasy. Mieszkańcy bloków i kamienic na niewielkiej przestrzeni potrafią stworzyć prawdziwe oazy zieleni, niezwykłe miejsca odpoczynku i relaksu. To okazuje się szczególnie cenne w czasach covidowego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Zoom na archeologię". Wykopaliska to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:40
Co dzieje się z eksponatami i odkryciami, zanim trafią na wystawę w muzeum? Odpowiedź na to pytanie czeka na uczestników wystawy "Zoom na archeologię", trwającej od 18 czerwca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. – Idąc do muzeum, spodziewamy się zobaczyć wyselekcjonowane zabytki, które błyszczą w gablotkach i są w dobrym stanie lub po rekonstrukcji. Chcieliśmy uzmysłowić, jak taki zabytek wygląda okiem fachowca – mówi w "Trójce do Trzeciej" kurator wystawy i archeolog Sebastian Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Lampka skarbnika". Jak ocalić kopalnie od zapomnienia? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:05
Młode pokolenie nie wie, jak wygląda węgiel, chociaż Górny Śląsk węglem stoi. Są jednak ludzie, którzy próbują ocalić od zapomnienia górnicze tradycje i zwyczaje. Wyciągają z lamusa legendy, opowieści swoich dziadków, akcesoria górnicze, przeczesują piwnice, strychy, antykwariaty, a czasem nawet śmietniki, i kolekcjonują przedmioty związane z górniczym stanem, stając się strażnikami przeszłości.
rozwiń zwiń