Jak odpoczywać, by wypocząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:30
Okazuje się, że wielu z nas nie potrafi odpoczywać. Specjaliści podkreślają: Prawidłowy wypoczynek jest gwarancją utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ich zdaniem, minimalny czas, jaki potrzebny jest na zrelaksowanie głowy i ciała, wynosi trzy tygodnie. Jak powinniśmy odpoczywać, by po urlopie wrócić pełnym energii? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/GRSI

Odpoczywać też trzeba umieć! Zbyt krótkie wakacje lub zaprzątanie sobie głowy obowiązkami, które czekają nas po powrocie, to błędy najczęściej popełniane przez urlopowiczów. Co zrobić, by nie wrócić do pracy jeszcze bardziej zmęczonym niż przed wyjazdem? 

– Wolny czas również ma swoje prawa. Gdy pracujemy fizycznie, możemy liczyć na to, że uda nam się odpocząć w krótszym czasie. Tego typu wysiłek nie obciąża tak mocno układu nerwowego. Dotyka za to m.in. mięśni, które potrzebują zdecydowanie krótszego czasu na regenerację. Jeśli wykonujemy pracę, w której musimy planować, być w gotowości, odbierać telefony i śledzić procesy, nad którymi potrzebujemy mieć kontrolę, nasz umysł jest w stanie ciągłej uważności. W takim przypadku potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu, by zrelaksować głowę – mówiła Małgorzata Marcinkowska, psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii  w Lubilnie.


Posłuchaj
03:27 PR3_MPLS 2021_07_08-11-20-45_odpoczynek.mp3 Jak odpoczywać, by wypocząć? (Trójka do trzeciej)

Wypoczywać wcale nie jest łatwo 

– Odpoczynek jest dla nas coraz trudniejszy. Ludzie sztucznie uzależnili się od mediów. Dla wielu to kroplówka, której bardzo brakuje po wyjęciu wenflonu. Uważam, że na czas urlopu powinno się maksymalnie ograniczyć kontakt z szumem medialnym i internetem. Najlepiej całkowicie z nich zrezygnować i podjąć próbę ocięcia się od świata. Przez te kilka dni, skupmy się na sobie, przyrodzie i innych ludziach – sugerował profesor Włodzimierz Piątkowski z Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Spotykam ludzi, którzy już na urlopie snują plany związane z tym, co będą robić po powrocie. W ten sposób dostarczają sobie wycieku energetycznego. Nie odprężają się, bo ich myśli są w pracy lub przy domowych obowiązkach – dodała Małgorzata Marcinkowska.

Jak się nauczyć odpoczywać? | Pani Swojego Czasu / Pani Swojego Czasu

Dla każdego coś innego

Warto pamiętać, że nie dla każdego określone formy wypoczynku są korzystne. – Niektóre osoby odpoczywają biernie. Wystarczy mi leżak, basen, palma i drink. Inni wolą zwiedzać. Chcą zdobywać wiedzę i tworzyć wspomnienia. Nie należy tego oceniać. Każdy z nas ma inne potrzeby – podkreślił profesor Włodzimierz Piątkowski.

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Radio Lublin)
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 11.20


zch

Czytaj także

Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:00
Wróciła moda na piękne, zagospodarowane balkony i tarasy. Mieszkańcy bloków i kamienic na niewielkiej przestrzeni potrafią stworzyć prawdziwe oazy zieleni, niezwykłe miejsca odpoczynku i relaksu. To okazuje się szczególnie cenne w czasach covidowego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypoczywaj, zwiedzaj i nie daj się okraść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 06:40
Nadszedł czas upragnionego beztroskiego wypoczynku i relaksu. Niestety, to także czas szczególnie obfitych zysków dla złodziei. Jak się uchronić przed kradzieżą podczas wakacji? Co zrobić, jeśli nas okradną?
rozwiń zwiń