Czterodniowy tydzień pracy. Czy sprawdziłby się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:00
Czterodniowy tydzień pracy coraz bardziej realny? Islandzcy eksperci promują taki model i przekonują, że nowa forma mogłaby pomóc w osiągnięciu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Co więcej, przyjęcie takiego podziału mogłoby się okazać korzystne dla środowiska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Jak wykazują przeprowadzone badania, czterodniowy tydzień pracy ma szansę okazać się sporym sukcesem. Firmy biorące udział w eksperymencie obniżyły tygodniową liczbę godzin pracy z 40 do 35. Na początku w projekcie brali udział jedynie pracownicy z dziećmi lub osoby pracujący społecznie. Do kolejnego etapu dołączyli już wszyscy pozostali. Wyniki wykazują, że pracodawcy nie tylko nie odnotowali spadku produktywności pracowników, a wręcz zaobserwowali wzrost ich wydajności.


Posłuchaj
03:42 PR3_MPLS 2021_07_09-11-15-47_4dniowy_tydzien.mp3 Czterodniowy tydzień pracy. Co na to Polacy? (Trójka do trzeciej)

 

Polska mentalność

– W Polsce, która jest jednak nieco opóźniona cywilizacyjnie w stosunku do reszty świata, taka ideologia nie byłaby dobra. Jako naród potrzebujemy mieć sporo pracy. Polacy niegdyś byli znani ze swojego lenistwa. Dziś całkowicie przeczą tym stereotypom i biją absolutne rekordy – mówił profesor Krzysztof Wielecki, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

 Ludzie są bardziej efektywni i twórczy, gdy są wypoczęci i zadowoleni. Jeśli pracują dłużej, ich produktywność spada. Wielu wytwarza później inteligentne i bardzo dowcipne mechanizmy symulowania rzeczywistej pracy. Ze względu na wspomnianą efektywność firmy, to zjawisko bardzo niekorzystne  dodał. 

4-godzinny tydzień pracy wyjaśniony w 7 minut. / Przeciętny Człowiek

Zmiany

 Należy podjąć temat ograniczenia czasu pracy. Polacy są drugim, najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej. Skupmy się najpierw na czasowym ograniczeniu pracy z jednoczesnym podnoszeniem efektywności. Uważam, że w naszym przypadku czterodniowy tydzień pracy mógłby wprowadzić chaos. Z pewnością idea bardziej sprawdziłaby się w branżach kreatywnych, gdzie efekt nie jest zależny od przepracowanych godzin. W pozostałych gałęziach wprowadzenie nagłej zmiany, mogłoby odbić się negatywnie  oceniał Dominik Moskalik ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

Posłuchaj
06:09 PR3_MPLS 2021_07_09-11-27-23_krtósza_praca.mp3 Krótszy czas pracy. Same korzyści? (Trójka do trzeciej)

Krócej znaczy lepiej?

– Dzięki Islandii okazało się, że można pracować krócej, dostawać tyle samo pieniędzy i wykonywać taką samą pracę. Niektóre firmy również wewnętrznie zaczęły przeprowadzać podobne badania. Eksperyment, o którym mówimy, trwał cztery lata. Już teraz wiadomo, że ponad 80 procent pracowników zdecydowało, że chce przejść na krótszy tydzień pracy. Program, który znamy i wykonujemy, to koncepcja ponad stuletnia. Przez ten czas sporo zdążyło się zmienić. Warto więc rozważyć inne podejście. Tym bardziej że w pracy często odsiadujemy określony czas, zamiast faktycznie wykonywać powierzone nam obowiązki – mówił Kamil Fejfer, dziennikarz ekonomiczny, współautor podcastu "Ekonomia i cała reszta". 

Wpływ skrócenia czasu pracy na efektywność pracy – Robert Lisicki / Comparic Biznes

Motywacja

– Badania wykazały, że gdy jesteśmy krócej w pracy, bardziej się motywujemy i wykonujemy jedynie te czynności, która są konieczne. Na przykładzie Islandii zaobserwowano, że pracownicy skrócili spotkania i zaczęli wybierać komunikację mailową.  To dowodzi, że praca ma także swoje rytuały, a część z nas tylko udaje, że pracuje. W ekonomii wiele procesów trwa siłą rozpędu. To jeden z tych przypadków. Warto dodać, że wprowadzenie nowego rozwiązania przysłużyłoby się także ekologii. Krótszy czas pracy to spadek zużycia energii, papieru oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla – podsumował gość "Trójki do trzeciej".

Eksperymenty związane ze skróceniem czasu pracy trwają niezależnie w wielu państwach. W Europie, nad wprowadzeniem nowych rozwiązań zastanawiają się kraje skandynawskie, Hiszpania oraz Wielka Brytania.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Gość:
 Kamil Fejfer (dziennikarz ekonomiczny, współautor podcastu "Ekonomia i cała reszta")
Data emisji: 09.07.2021
Godziny emisji: 11.15, 11.27


zch

Czytaj także

Wysoka wrażliwość. "Zasób, który może dawać przewagę"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 06:45
Mają większą wyobraźnię, ale silniej przeżywają stres. Zachwyca ich sztuka, ale potrafią być nią przytłoczeni. Są wspaniałymi przyjaciółmi, ale nastroje innych mają na nich olbrzymi wpływ. To osoby wysoko wrażliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne dni dla alergików. Jak sobie radzić z alergiami?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 11:25
Łzawienie oczu, kaszel, drapanie w gardle i uciążliwy katar. To objawy alergii, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Czerwiec jest dla nich wyjątkowo trudnym miesiącem. Wszystko przez pylące trawy, które uznawane są za najczęściej uczulający alergen.
rozwiń zwiń