Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:30
Pływają kajakami i zbierają śmieci. Uczestnicy "Operacji Czyta Rzeka" tego lata posprzątają trzydzieści polskich rzek. W najbliższy weekend wypłyną na wody Sanu, Wisłoko i rzeki Tanew.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

"Operacja Czyta Rzeka" to największa w naszym kraju akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. W pierwszy weekend lipca wolontariuszom udało się posprzątać Nurzec, Narew i Biebrzę. Na odcinku 31 kilometrów, zebrali aż 180 kilogramów śmieci.

Posłuchaj
02:53 PR3_MPLS 2021_07_09-13-17-10_rzeki.mp3 Płyną kajakiem ku ekologii. Trwa "Operacja Czysta Rzeka" (Trójka do trzeciej)

 

"Operacja Czysta Rzeka"

– Na Podlasiu nie jest źle. Sprzątając Narew, przez pierwsze półtora kilometra znaleźliśmy tylko jedną puszką. Zato gdy płynęliśmy Nurzcem, po pierwszych dziesięciu minutach mieliśmy już pół worka. Trwająca "Operacja Czysta Rzeka" to cykl letni. Do tej pory sprzątaliśmy głównie wiosną. Teraz postanowiliśmy zabrać ze sobą kajaki i pożytecznie spędzić wakacje. To nowy element, który z pewnością będziemy kontynuować w kolejnych edycjach –  mówił Daniel Parol z "Operacji Czysta Rzeka". 

Wiadomość dla pokoleń

–  Nadszedł czas, by zatrzymać patologię śmiecenia. Mamy nadzieję, że młode pokolenie potraktuje tę sprawę poważnie i że weźmie z nas przykład – mówił uczestnik akcji. –  Planeta zasługuje na to, by o nią dbać. Jesteśmy tutaj z naszym dzieckiem. Po powrocie do szkoły z pewnością opowie innym, co robiła podczas wakacji. Może zainspiruje tym rówieśników – dodała jedna z uczestniczek.

– Chcemy dawać przykład młodemu pokoleniu. Bierzemy ze sobą grupy dzieci i pokazujemy, że nie należy śmiecić. Młodzi uczestnicy chętnie się angażują i przekazują innym swoje nawyki. Upominają nie tylko rówieśników, ale też rodziców. To, że zostawiamy rzeki czyste, daje mi ogromną satysfakcję. W ten sam sposób udało mi się przepłynąć i posprzątać Bug, aż od jego źródła. Organizowaliśmy spływ przez Białoruś, Ukrainę i Polskę. Teraz współpracujemy z "Operacją Czysta Rzeka" – opowiedziała  jedna z wolontariuszek. 

"Operacja Czyta Rzeka" trwa przez całe lato. Szczegółową listę sprzątanych rzek można znaleźć na stronach internetowych organizatora. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Marcelina Markowska (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 09.07.2021
Godziny emisji: 13.17

zch

Czytaj także

"Operacja Czysta Rzeka" z Bugu rozpłynęła się na całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:15
"Operacja Czysta Rzeka" to pierwsza w historii tak wielka, skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolic. Przybrała naprawdę duże rozmiary i obejmuje ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu, są także chętni do sprzątania Biebrzy, Narwi, Wieprza, Liwca, Tyśmienicy czy nawet Czarnej Hańczy i Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:40
Łódzcy studenci proponują ekologiczną inicjatywę codziennego użytku. Jacek Ogarniściak i Piotr Długosz z Politechniki Łódzkiej stworzyli projekt wielorazowych opakowań kurierskich, które powstają z tzw. zielonych polimerów. Jak podkreślają, rozwiązanie to szansa na ograniczenie użycia i ponownie przetworzenie folii bąbelkowej, plastiku i makulatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków we władaniu zielonej energii?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:30
Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
rozwiń zwiń