"Bania", czyli tarnowska wieża Eiffla

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:09
Tak jak trudno sobie wyobrazić Nowy Jork bez Statui Wolności, a Paryż bez wieży Eiffla, tak samo - Tarnów bez jego architektonicznego symbolu. Jest nim tzw. bania, czyli górujący nad miastem zbiornik na wodę w kształcie ogromnej dętki.
Bania w 1984 roku
"Bania" w 1984 rokuFoto: PAP / Wojciech Kryński

"Bania" towarzyszy tarnowianom od 1980 roku. Jedyna tego typu wieża ciśnień w Polsce wznosi się na wysokość około 30 metrów i mieści 3 tysiące metrów sześciennych wody, ważące 3 tysiące ton. Te suche liczby łatwiej sobie zobrazować, gdy dodamy, że jest to ilość wystarczająca do napełnienia basenu olimpijskiego lub pociągu towarowego składającego się z 50 cystern.

Zbiornik, z którego czerpie wodę pitną spora część Tarnowa, jest ogrodzony i pilnie strzeżony. Pojawiały się jednak pomysły, żeby na jego szczycie umieścić taras widokowy, a nawet kawiarnię. – Nie jest to takie proste, żeby obiekt przemysłowy udostępnić każdemu, a w szczególności zapewnić ochronę przed ewentualnym zagrożeniem – studzi te zapędy Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.


Posłuchaj
03:11 PR3_MPLS 2021_07_14-13-34-23 tarnowska bania.mp3 Bartłomiej Maziarz z wizytą w tarnowskiej "bani" (Trójka do trzeciej)

 

Bardziej prawdopodobne jest podświetlenie "bani", aby po zmroku stała się bardziej reprezentacyjna. Przeprowadzono już nawet pierwsze próby w tym kierunku, jednak na razie iluminacja nie zostanie wprowadzona na stałe. –  Koszty niestety nas przerosły. W dodatku mieszkańcy zgłaszali, że oświetlenie tego obiektu przeszkadzało im w spaniu – mówi Rzepecki.

Oświetlona czy nie, "bania" jest wpisana w krajobraz Tarnowa, a wielu mieszkańców miasta, zwłaszcza tych młodszych, nie wyobraża sobie, że mogłoby jej nie być. W końcu towarzyszy im od pierwszych chwil życia…

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 13.34

kc


Zobacz więcej na temat: Mateusz Drozda Tarnów Trójka

Czytaj także

Niezwykły świat odrzańskich dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Michał Zygmunt przez pół roku płynął Odrą, za pomocą mikrofonów i hydrofonów dokumentując jej dźwięki i odgłosy. W ten sposób stworzył niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju mapę dźwiękową tej rzeki. Efektem jest płyta, ale to jeszcze nie wszystko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajkowe motywy w przestrzeni miejskiej. Jak brzmią łódzkie "Fortepiany Wolności"?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:40
Wakacyjne niedziele to okazja do zapoznania się ze znanymi motywami z bajek. "Fortepiany Wolności" to flash mob organizowany w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Projekt skupia się na prezentowaniu popularnych utworów muzycznych, pochodzących z tamtejszych wytwórni. To wszystko w niecodziennej formie i aranżacji. 
rozwiń zwiń