Dzikie pływanie czyli wpław w niedostępnych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:25
W ostatnich latach modne zrobiło się morsowanie, czyli zimowa kąpiel w jeziorze, stawie, bądź rzece. Daje to bardzo pozytywne rezultaty dla zdrowia, co potwierdzają badania. Jednak to, co robi Leszek Naziemiec daleko wykracza poza powszechnie przyjęte pojęcie słowa "morsowanie". Można powiedzieć, że to pewna filozofia pływania – jakże różna od tego, czego się nas uczy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Inga Gedrovicha/Shutterstock.com

odra 1200 free.jpg
Niezwykły świat odrzańskich dźwięków

Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Lodową Milę niedaleko wyspy Spitsbergen w Arktyce, brał również udział w historycznym wyścigu na 1 km u wybrzeży Antarktydy, w wodzie o temperaturze -1,2°C. Przepłynął także Jezioro Titicaca z wyspy Taquile na stały ląd oraz całą rzekę Wisłę (etapami). Wszystkiego tego dokonał, mając na sobie jedynie kąpielówki i czepek. Leszek Naziemiec pragnie odnowy sportu w duchu prostoty i odbudowy więzi człowieka z przyrodą. Właśnie wydał książkę "Dzikie pływanie".


Posłuchaj
10:11 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_14 11-15-39.mp3 Dzikie pływanie Leszka Naziemca (Trójka do trzeciej)

– W naszym kraju mamy to od dzieciństwa wdrukowane, że woda to jest żywioł, który nas pochłonie, wir, który nas połknie albo coś strasznego nam się wydarzy. A jeśli ktoś pływa zimnej lub dzikiej wodzie, to jest kimś szalonym, kimś szczególnym, kimś, kto się bardzo naraża. Chcę to zdemitologizować – deklaruje Leszek Naziemiec. – Może to jest złe podejście: może powinniśmy oswajać się z żywiołem, korzystać z dzikiej wody? Ale do tego oczywiście jest potrzebna umiejętność pływania – zastanawia się.

Antarctica 1k Ice Race. Water -1,2oC/YouTube Leszek Naziemiec


– Zamiast więc stawiać zakazy, należy budować kulturę pływacką: uczyć ludzi pływać, żeby doświadczali wody, żeby mogli sami decydować i oceniać poziom swoich umiejętności pływackich – proponuje Trójkowy gość. – Tak na przykład jest w Czechach, gdzie są kąpieliska, ale nie ma żadnych ratowników. Przychodzi dziadek z wnukiem i uczą się pływać, przychodzi starsza pani po 70-ce i przepływa rzekę. Tam mają kulturę pływacką – wskazuje.

– U nas tego nie ma: u nas straszy się wodą. Nasz respekt to głęboki strach przed wodą i brak jej doświadczania. To wszystko trzeba zmienić – dodaje.

Odyseja wiślana – Leszek Naziemiec/YouTube Konrad Kasjaniuk


Według Leszka Naziemca jeżeli zaczniemy poważnie podchodzić do nauki pływania, to z czasem możemy sobie pozwolić na przeprawę przez małe jezioro, oczywiście z bojką i z asekuracją. A kiedy to zrobimy, to może będziemy chcieli spróbować zrobić to jesienią, a potem - późną jesienią: do wszystkiego należy dochodzić stopniowo. – Wtedy inaczej myślimy o tym żywiole, otwieramy się także na przyrodę. Przychodzi poczucie harmonii i tworzenia pewnej jedności – opisuje. – To jest fantastyczne, szczególnie że teraz, jesteśmy od tego tak bardzo odłączeni.

Pierwszy trening zimowego pływania/YouTube Leszek Naziemiec


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 11.15

pr

Czytaj także

Wiatr we włosach i poczucie wolności. Jak rozpocząć przygodę z motocyklem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 08:10
Motocykl to marzenie wielu, pragnących poczuć wiatr i wolność. Dla innych to możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście i unikania korków oraz bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu. Jak rozpocząć swoją przygodę z jednośladem? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać? Na te pytania odpowiadał Adam Chyciński, instruktor jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odpoczywać, by wypocząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:30
Okazuje się, że wielu z nas nie potrafi odpoczywać. Specjaliści podkreślają: Prawidłowy wypoczynek jest gwarancją utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ich zdaniem, minimalny czas, jaki potrzebny jest na zrelaksowanie głowy i ciała, wynosi trzy tygodnie. Jak powinniśmy odpoczywać, by po urlopie wrócić pełnym energii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Piotra Biankowskiego. Reportaż "Kilkadziesiąt kilometrów wpław" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:08
Piotr Biankowski przepłynął kanał La Manche. Na brzegu zbiornika czekał na tę możliwość aż dziesięć dni. Były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych, w nocy z piątku na sobotę zakończył próbę sukcesem. Co motywuje go do podejmowania tak niezwykłych wyzwań? 
rozwiń zwiń