Plaga zasłabnięć w Tatrach. Tak niewiele trzeba, aby ich uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
Od początku wakacji już ponad 50 turystów potrzebowało pomocy ratowników TOPR w Tatrach. Codziennie pogotowie górskie musi zwozić w dół osoby, których organizmy z powodu upałów odmówiły posłuszeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/AJSTUDIO PHOTOGRAPHY

Inga Gedrovicha shutterstock morsowanie 1200.jpg
Dzikie pływanie w niedostępnych miejscach

Ponad 40 akcji ratowniczych

Na szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, o czym świadczą choćby przepełnione parkingi przy wejściach na szlaki i kolejki oczekujących do wejścia na popularne szczyty. Jak czytamy w kronice wypraw ratowniczych TOPR, od 28 czerwca do 11 lipca odnotowano 43 akcje, w których udzielono pomocy 50 osobom.

Do poważnego wypadku doszło 28 czerwca w rejonie Buczynowych Turni, gdzie z wysokości spadła turystka. Zatrzymała się w eksponowanym terenie. Ratownicy TOPR wyruszyli do niej na pokładzie śmigłowca. W pobliżu poszkodowanej desantował się jeden ratownik i po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została zabrana do maszyny. 4 lipca natomiast pomocy ratowników TOPR potrzebowały trzy osoby znajdujące się na Przełęczy Nowickiego na wschodniej grani Świnicy. Okazało się, że wzywający pomocy dostali tzw. blokady psychomotorycznej i nie są w stanie kontynuować wycieczki. Turyści zostali zabrani na pokład śmigłowca i przetransportowani na dół.


Posłuchaj
03:28 Trojka do trzeciej plaga zaslabniec w Tatrach 2021_07_15-11-47-07.mp3 TOPR ratuje odwodnionych turystów w Tatrach. Jak przygotować się na upały na górskim szlaku? (Trójka do Trzeciej)

 

Bez wody ani rusz!

Ratownicy górscy apelują, aby przed wyruszeniem w Tatry szczegółowo zapoznać się z prognozami pogody i wybrać szlaki odpowiednie do swoich umiejętności. Podczas upałów ważny jest zapas wody w plecaku oraz nakrycie głowy. – Trzeba wiedzieć, że wędrowanie w górach jest bardzo wyczerpujące. Podczas zdobywania wysokości tracimy bardzo dużo płynów. Chodzi o to, żeby cały czas pić małe ilości i nie dopuszczać do uczucia wielkiego pragnienia – wyjaśnia Witold Dzikowski, ratownik TOPR.  

– Intensywny wysiłek fizyczny w warunkach wysokogórskich przy dużej temperaturze może powodować, że tracimy z potem litr płynów na godzinę. Każde stadium odwodnienia niesie za sobą inne ryzyko: zaburzenia koncentracji, zaburzenia uwagi i zmniejszenia wydolności fizycznej – dodaje lekarz TOPR i anestezjolog dr hab. Sylweriusz Kosiński.

Osobom, które doświadczyły gorszego samopoczucia wskutek dużej ekspozycji na słońce, medycy zalecają przede wszystkim częste picie wody, przebywanie w cieniu, stosowanie kremów chroniących przed słońcem oraz nakrywanie głowy. To samo dotyczy dzieci przebywających na szlaku.

#10 Rozmowy z przewodnikiem: Jak ubrać się w Tatry latem?/Portal Tatrzański

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 11.47

IAR/kr

Czytaj także

Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:25
Ludzkość od zawsze dąży do poskromienia natury i dopasowania jej praw do swoich potrzeb. W obliczu groźnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź i susza z pomocą mają nam przyjść nowe technologie. Na południu Polski jest to system czujników i kamer ostrzegający przed powodziami, a w Arabii Saudyjskiej – drony i rozpylane substancje wywołujące deszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazynowanie wody. Jak zapobiegać powodziom i suszy?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 13:34
By zapobiegać powodziom i suszom potrzebne jest odpowiednie magazynowanie wody. Jaki system mógłby się sprawdzić w Polsce? Jak zapobiegać letnim okresom suszy i gwałtownym ulewom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły świat odrzańskich dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Michał Zygmunt przez pół roku płynął Odrą, za pomocą mikrofonów i hydrofonów dokumentując jej dźwięki i odgłosy. W ten sposób stworzył niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju mapę dźwiękową tej rzeki. Efektem jest płyta, ale to jeszcze nie wszystko...
rozwiń zwiń