Na deskorolce po medal. Nowa konkurencja z udziałem Polki na Igrzyskach w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:35
Skateboarding, czyli jazda na deskorolce, to jedna z dyscyplin sportowych, włączonych w tym roku po raz pierwszy do programu Igrzysk Olimpijskich. Nie wszyscy są przekonani co do tego pomysłu, co nie zmienia faktu, że będziemy trzymać kciuki za naszą reprezentantkę, Amelię Bródkę.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

Deskorolka w powszechnej świadomości kojarzy się z młodym człowiekiem w nieco zbyt luźnych spodniach i czapce z daszkiem, rozbijającym się z głośnym hałasem po osiedlowym podwórku. Tymczasem od tego roku jest to szanowany sport, będący częścią programu Igrzysk Olimpijskich. Sami deskorolkarze mają mieszane uczucia co do takiej nobilitacji ich hobby. – Z jednej strony jest to popularyzacja jazdy na deskorolce, a z drugiej strony, dla tych wszystkich ludzi, dla których to nie jest sport, tylko styl życia, może to być jakiś minus – mówi Maciek Heczko z Polish Skate Federation.


Posłuchaj
02:59 2021_07_19-11-49-36 PR# skateboarding tokio.mp3 Skateboarding na Igrzyskach (Trójka do trzeciej)

 

To wszystko nie powinno jednak wpłynąć na formę Amelii Bródki, jedynej polskiej reprezentantki w tej konkurencji na Igrzyskach w Tokio. Mieszkająca na co dzień w Stanach Zjednoczonych 31-letnia skateboardzistka ma już na koncie dwa tytuły mistrzyni Europy oraz brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji park. To jedna z dwóch (obok street) odmian tej dyscypliny, reprezentowanych na Igrzyskach. Różnicę między nimi objaśnia Maciek Heczko. – Kategoria street to jest jakby skatepark, który ma imitować uliczne miejsca do jazdy na deskorolce, a kategoria park to jest jazda w tzw. bowlach, czyli to jest bardziej latanie i wykonywanie różnych tricków. 

Konkurencje, w których wystartuje w Tokio Amelia Bródka zaplanowane są na 4 i 5 sierpnia. 


Zobacz także film o kobietach w skateboardingu: 

UNDEREXPOSED trailer from Amelia Brodka on Vimeo.


***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 11.49

kc


Czytaj także

Dzikie pływanie czyli wpław w niedostępnych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:25
W ostatnich latach modne zrobiło się morsowanie, czyli zimowa kąpiel w jeziorze, stawie, bądź rzece. Daje to bardzo pozytywne rezultaty dla zdrowia, co potwierdzają badania. Jednak to, co robi Leszek Naziemiec daleko wykracza poza powszechnie przyjęte pojęcie słowa "morsowanie". Można powiedzieć, że to pewna filozofia pływania – jakże różna od tego, czego się nas uczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: wspinaczka sportowa, karate, skateboarding i surfing - poznaj debiutantów na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:59
Wspinaczka sportowa, karate, skateboarding, czyli jazda na deskorolce i surfing w Tokio zadebiutują w olimpijskim programie. Po 13 latach wraca baseball/softball. Nowych będzie też 15 konkurencji, choć część z nich już na igrzyskach rozgrywano.
rozwiń zwiń