Turnusy uzdrowiskowe. Życie kuracjuszy w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 14:30
Dawniej pękały w szwach. Uchodziły za miejsca, w których można podreperować zdrowie i wzbogacić życie towarzyskie. W jakiej kondycji są dziś domy zdrojowe, uzdrowiska i kurorty? Z czym się zmagają i jaką mają opinię?
Kudowa-Zdrój. Jedno z polskich uzdrowisk.
Kudowa-Zdrój. Jedno z polskich uzdrowisk. Foto: Shutterstock

Chętnych na wyjazdy nie brakuje. Polskie kurorty cieszą się w tym roku dużym zainteresowaniem turystów. Czy w uzdrowiskach również nie brakuje kuracjuszy? – W sanatoriach jest pełno ludzi. Mamy mnóstwo gości, a obiekty wypoczynkowe są zapełnione. Widać jednak, że wielu szuka mniejszych miejscowości i spokoju. Zdrój kojarzy się im ze świeżym powietrzem, wodą, bezpieczeństwem i mniejszą liczbą odwiedzających. W zdecydowanej większości polskie uzdrowiska spełniają te kryteria – mówił Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju.

Posłuchaj
03:29 PR3_MPLS 2021_07_20-14-23-04_uzdrowiska.mp3 Kurorty i uzdrowiska. Jak funkcjonują w czasie pandemii? (Trójka do trzeciej)

Kurorty i uzdrowiska

– Trzech na czterech Polaków wybiera wypoczynek w kraju. W Kudowie wszystkie hotele i pensjonaty są pozajmowane. W Parku Zdrojowym przesiadują kuracjusze. Widać, że wielu przyjezdnych było spragnionych urlopu i wczasów – zaznaczyła Aneta Potoczna, burmistrz Kudowy-Zdoju.

– Pandemia cały czas jest obecna w świadomości kuracjuszy. W naszym przypadku obłożenie obiektów jest nieporównywalnie mniejsze niż dwa lub trzy lata temu. Wyjątkiem były daty zbiegające się z organizowanymi przez nas festiwalami. Na co dzień widać jednak pustki – dopowiedział Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju.

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju / Shutterstock

Kuracjusze

Mimo organizowanych turnusów życie kuracjuszy dalekie jest od tego, do czego wielu z nich zdążyło się przyzwyczaić. – W sanatoriach znaleźć można informacje, że w trakcie pobytu obowiązuje bezwzględny zakaz uczestnictwa w spotkaniach grupowych oraz korzystania z wycieczek i innych aktywności zorganizowanych. Wyjątkiem są te związane z prowadzonymi w obiektach terapiami i zabiegami – usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

– Nie miałam obaw związanych z przyjazdem. Jestem zaszczepiona i koniecznie noszę maseczkę – mówiła jedna z kuracjuszek. – Staram się uważać. Nie korzystam z kawiarni i unikam skupisk ludzi – dodał kuracjusz.

Pijalnia wód w Polanicy-Zdroju Pijalnia wód w Polanicy-Zdroju

Jak przekonują burmistrzowie kurortów, miejscowości uzdrowiskowe kwitną. Ekonomicznie daleko im jednak do pełnej płynności. – Strat nie odrobimy przez dłuższy czas. Skutki pandemii mocno odczuliśmy w budżecie gminy. Nie chodzi już tylko o wpływy z opłaty uzdrowiskowej, ale też o koszty związane z gospodarką komunalną. Cieszymy się jednak, że lokalnym przedsiębiorcom i właścicielom punków gastronomicznych w końcu udało się stanąć na nogi – dodali. 

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Szarafin (Radio Wrocław)
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 13.23

zch

Czytaj także

Zakopane już czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:30
Wakacje w górach od lat cieszą się niezmienną popularnością. A jeśli góry, to oczywiście – Zakopane! Stolica polskich Tatr już szykuje się na wakacyjny najazd turystów, a jego przedsmak będzie można poznać w ten weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odpoczywać, by wypocząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:30
Okazuje się, że wielu z nas nie potrafi odpoczywać. Specjaliści podkreślają: Prawidłowy wypoczynek jest gwarancją utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ich zdaniem, minimalny czas, jaki potrzebny jest na zrelaksowanie głowy i ciała, wynosi trzy tygodnie. Jak powinniśmy odpoczywać, by po urlopie wrócić pełnym energii? 
rozwiń zwiń