Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:32
Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?
Żuraw  zdjęcie ilustracyjne
Żuraw – zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/grusgrus444

niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Goście z lasu. Dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają miasta

Okres lęgowy za nami

Znad stawu nieopodal Kiszkowa odleciały już rybitwy, mewy śmieszki, a także młode żurawie i gęsi, które dopiero co nauczyły się latać. Ci, których pasjonuje obserwacja ptaków, mają jeszcze ostatnie chwile na podziwianie pozostałych na miejscu perkozów rdzawoszyich i łysek.

Obrączkowanie to zakładanie na nogi lub szyję ptaka metalowej obróżki, która pozwala obserwować jego migracje, przeżywalność, rozrodczość, a także dowiedzieć się, gdzie i w jakim tempie leci na zimowisko. O przebiegu tegorocznego obrączkowania opowiedział ornitolog Bartosz Krąkowski. – W tym roku obrączkowaliśmy na stawach w Kiszkowie nasz jedyny rodzimy gatunek lęgowej gęsi, Oprócz tego były obrączkowane mewy śmieszki i rybitwy czarne. Żurawie łapaliśmy już od początku maja – opowiadał.


Posłuchaj
04:25 Trojka do trzeciej ptaki 2021_07_21-13-25-25.mp3 Obrączkowanie piskląt – czemu służy i na czym polega? (Trójka do Trzeciej)

 

Niebezpieczny zawód ornitologa

Obrączkowanie to niebezpieczna praca. Można się o tym przekonać, próbując założyć obrączkę właśnie żurawiowi. – Żeby złapać żurawia, trzeba mieć dobrą kondycję. Moment chwycenia i próby obrączkowania traktuje on jako atak przez drapieżnika. Rozkłada skrzydła, syczy i dziobie. Trzeba chwycić bardzo ostrożnie, żeby nie zostać dziobniętym np. w oko. Gałka oczna to punkt, w który ptaki atakują najczęściej – ostrzegł Bartosz Krąkowski. Zupełnym przeciwieństwem żurawia są bociany. – Kiedy wjeżdżamy na ich gniazda na podnośniku, bociany leżą plackiem i nawet nie mrugną – dodał ornitolog.  

Z Kiszkowa do Afryki

Bociany latają z Kiszkowa m.in. do Afryki, ale najwięcej informacji o ich miejscu pobytu pochodzi z Europy. – W zeszłym roku jedno pisklę obrączkowane w 2019 roku w Łagiewnikach Kościelnych było widziane w Czechach i w Niemczech. Ptaki te próbują szukać partnerów poza granicami Polski, by przystąpić do lęgów – wyjaśnił ekspert. 

Relacja z obrączkowania i zakładania loggerów 06.07. - Black stork ringing in Poland - 6 July 2021/RDLP w Łodzi

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 13.25

kr

Czytaj także

Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:30
Pływają kajakami i zbierają śmieci. Uczestnicy "Operacji Czyta Rzeka" tego lata posprzątają trzydzieści polskich rzek. W najbliższy weekend wypłyną na wody Sanu, Wisłoko i rzeki Tanew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły świat odrzańskich dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Michał Zygmunt przez pół roku płynął Odrą, za pomocą mikrofonów i hydrofonów dokumentując jej dźwięki i odgłosy. W ten sposób stworzył niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju mapę dźwiękową tej rzeki. Efektem jest płyta, ale to jeszcze nie wszystko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 06:30
O tym, że owady są ważne dla naszego życia, dla przyrody, dla Ziemi, wiemy doskonale. A przynajmniej wiedzą to dorośli: dzieci często owadów po prostu się boją. Ruszył projekt Makowa Łąka – akcja edukacyjna, której celem jest przekazywanie najmłodszym wiedzy o owadach i o ich znaczeniu w naszym ekosystemie.
rozwiń zwiń