Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/CCat82

motyle łąka_1200.jpg
Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Apokalipsa w świecie owadów

Prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego porównuje obecną sytuację owadów (nie tylko zapylających) do apokalipsy, powołując się przy tym na wyniki niemieckich i brytyjskich badań. – Od 1970 roku, według badań brytyjskich naukowców, straciliśmy połowę owadów. Były także  badania prowadzone w Niemczech, gdzie autorzy obserwowali liczebność owadów w rezerwatach i na obszarach chronionych. Zauważono, że w ciągu ostatnich 25 lat te spadki sięgały średnio około 75 proc. – zaskakuje przyrodnik.


Posłuchaj
03:43 Trojka do trzeciej pszczoły i pasieki w miasteach 2021_07_23-12-30-33.mp3 Zagrożone pszczoły od wsi wolą miejskie pasieki (Trójka do Trzeciej)

 

Pszczoły w wielkim mieście

Na spadki te znacząco wpływają środki chemiczne zwalczające pasożyty i inne substancje stosowane w rolnictwie przemysłowym. W wielkich miastach natomiast wzrosło zainteresowanie budowaniem pasiek na dach wieżowców. W samej tylko Warszawie jest ich już ponad 1 tys. – Mamy nadzieję, że nie będzie to moda, a trwałe działanie na rzecz wzbogacenia środowiska w mieście. Każdego roku obserwujemy, że pobieramy z pasieki więcej miodu niż z pasieki wiejskiej – stwierdza Agnieszka Skórska-Baj z Warszawskiego Pszczelarium.

Jak pomóc owadom w miastach?

Nie tylko tworząc miejskie pasieki, możemy przyczynić się do wzrostu liczebności zapylaczy. Piotr Skubała apeluje o oddanie części naszych miast owadom. – Należy kosić trawniki najwięcej dwa razy w roku, siać i sadzić kwiaty nektarodajne, zakładać hotele dla owadów. Możemy też zrezygnować ze zwalczania komarów za pomocą środków chemicznych – wymienia.

Gorąca Płyta Odc. 16 | Miejskie pasieki/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 12.30

kr

Czytaj także

Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:30
Pływają kajakami i zbierają śmieci. Uczestnicy "Operacji Czyta Rzeka" tego lata posprzątają trzydzieści polskich rzek. W najbliższy weekend wypłyną na wody Sanu, Wisłoko i rzeki Tanew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły świat odrzańskich dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Michał Zygmunt przez pół roku płynął Odrą, za pomocą mikrofonów i hydrofonów dokumentując jej dźwięki i odgłosy. W ten sposób stworzył niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju mapę dźwiękową tej rzeki. Efektem jest płyta, ale to jeszcze nie wszystko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:45
Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
rozwiń zwiń