Słońce: nasz przyjaciel i wróg. Jak bezpiecznie się opalać?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:30
Brązowa, opalona skóra to po wakacjach powód do dumy, tym bardziej że pogoda sprzyja plażowaniu. Jednak lekarze ostrzegają, że opalanie nie jest zdrowe i niesie ze sobą zagrożenie nowotworami skóry. Jak więc bezpiecznie się opalać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sunny studio

FOTOWOLTAIKA PIXABAY.jpg
Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

Słońce wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, powodując wzrost poziomu hormonów, m.in. serotoniny, pobudza produkcję witaminy D, która wzmacnia kości i układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko raka piersi i stwardnienia rozsianego. Ale co za dużo, to niezdrowo: równocześnie zbyt długie przebywanie na słońcu grozi udarem słonecznym, problemami ze wzrokiem, a przede wszystkim – rakiem skóry.


Posłuchaj
02:43 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_29 13-20-25.mp3 Ostrożnie z opalaniem! (Trójka do trzeciej)

– Należy w ogóle unikać opalania i przebywania na słońcu. A jeśli już na słońcu przebywamy, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym: SP 30 lub SP 50. I powtarzać smarowanie co 2-3 godziny – radzi doktor Katarzyna Bielawska, chirurg onkolog z Białostockiego Centrum Onkologii. - A jeżeli się kąpiemy, trzeba pamiętać, aby kremy były wodoodporne – dodaje.

Osoby o jasnej karnacji powinny przebywać w cieniu i stosować właśnie te kremy o wysokim poziomie filtrów przeciwsłonecznych. Nie należy też zapominać o kapeluszu lub czapce, które będą chroniły głowę i twarz oraz o okularach z odpowiednim filtrem UV zabezpieczających nasze oczy. 

– Kremy z filtrem przeciwsłonecznym na twarz powinniśmy stosować przez cały rok, nie tylko latem – przypomina doktor Bielawska. – Słońce przez cały rok oddziałuje na skórę i z czasem, po 50 roku życia, powstają nowotwory skóry w obrębie głowy i szyi. Należy też pamiętać o uszach i okolicach powiek – wyjaśnia.

Specjalną uwagę należy też poświęcić najmłodszym: – Dzieci mają szczególnie delikatną skórę. Są niestety udowodnione badania, że u 20-, 30-latków czerniaki powstają w miejscach słonecznego oparzenia skóry właśnie w wieku dziecięcym – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mazewski (Radio Białystok)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 13.20

pr

Czytaj także

Gdzie opalimy się mocniej? Pytamy naukowców!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:46
Gdzie opalimy się bardziej – leżąc w trawie na działce czy na piasku nad morzem? A może w górach? Jak działają kremy z filtrem UV? Zanim zdecydujemy, gdzie rozłożymy nasz koc lub ręcznik, rozłóżmy opalanie się na czynniki pierwsze i to z pomocą naukowców!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:35
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w ubiegłym roku dzięki fotowoltaice przybyło nam 2,5 gigawata mocy, co oznacza, że cała branża fotowoltaiczna wygenerowała inwestycje rzędu 10 mld złotych. Tę formę pozyskiwania energii elektrycznej czeka jeszcze bardziej świetlana przyszłość, a to za sprawą tzw. paneli zintegrowanych oraz emulsji fotowoltaicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabezpiecz skórę przed słońcem. Ważna ochrona i picie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 14:49
Polskę zalała fala upałów, a to dopiero środek czerwca i nawet kalendarzowe lato jeszcze przed nami. Dlatego warto przypomnieć sobie, jak dbać o skórę, jeśli chcemy wystawiać się na promienie słoneczne lub prowadzić aktywne działania w terenie.
rozwiń zwiń