Twórzmy ogrody deszczowe

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:45
Ogród deszczowy to rodzaj budowli hydrotechnicznej będący częścią zrównoważonego systemu odwadniającego. Ruszyła akcja namawiania do sadzenia wodolubnych roślin. Jakie rośliny powinniśmy sadzić, aby retencja była bardziej skuteczna? Jak działają ogrody deszczowe?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Anton_dios

Nie tylko oszczędzają wodę, lecz także zachęcają do sadzenia ogrodów deszczowych. Ekolodzy ostatnio coraz częściej namawiają do sprzyjającego środowisku zachowania, w tym sadzenia deszczolubnych roślin.

Posłuchaj
03:18 TROJKA Trojka do trzeciej Ogrody deszczowe 2021_08_02-12-38-00.mp3 Jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe? (Trójka do trzeciej)

 

 Zachęcamy, żeby sadzić takie rośliny, które utrzymają wilgoć w naszych ogrodach, sprawią, że deszczówka tak szybko nie odparuje. Przed nami kolejne tygodnie upałów, tak że namawiamy, żeby do naszych ogrodów zaprosić bioróżnorodność: troszkę zapylaczy, zwierząt, roślin, żeby wody w naszej okolicy było więcej  mówi Anna Sobańska z Fundacji Ekologicznej Barka.

Ogród deszczowy: Dobrodziejstwo dla środowiska, oszczędność dla portfela / Fundacja Sendzimira

 Powinniśmy tego typu miejsca zakładać w naszych ogrodach, szczególnie tam, gdzie mamy zabetonowane miasta. Deszczówkę, która niestety coraz gwałtowniej spada, można złapać, stworzyć odpowiedni mikroklimat. Dzięki temu łagodzimy nieco tę gwałtowność opadów  dodaje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Barka, i dodaje, że założenie ogrodu deszczowego nie jest skomplikowane, choć przyda się podpowiedź specjalistów w kwestii doboru odpowiedniego podłoża i roślin.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Krajewski
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 12.38

mk

Czytaj także

Skąd się biorą ulewy? Czy wiemy, jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:00
Gwałtowne deszcze, ulewy, wichury grad i inne zjawiska atmosferyczne od kilku lat stają się letnią codziennością na naszym niebie. Z czego wynikają takie zmiany? Skąd biorą się tak silne opady i co możemy robić, by zapobiegać podtopieniom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:25
Ludzkość od zawsze dąży do poskromienia natury i dopasowania jej praw do swoich potrzeb. W obliczu groźnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź i susza z pomocą mają nam przyjść nowe technologie. Na południu Polski jest to system czujników i kamer ostrzegający przed powodziami, a w Arabii Saudyjskiej – drony i rozpylane substancje wywołujące deszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
rozwiń zwiń