Twórzmy ogrody deszczowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twórzmy ogrody deszczowe
Tak można zbierać deszczówkęFoto: Shutterstock.com/Anton_dios

Ogród deszczowy to rodzaj budowli hydrotechnicznej będący częścią zrównoważonego systemu odwadniającego. Ruszyła akcja namawiania do sadzenia wodolubnych roślin. Jakie rośliny powinniśmy sadzić, aby retencja była bardziej skuteczna? Jak działają ogrody deszczowe?

Nie tylko oszczędzają wodę, lecz także zachęcają do sadzenia ogrodów deszczowych. Ekolodzy ostatnio coraz częściej namawiają do sprzyjającego środowisku zachowania, w tym sadzenia deszczolubnych roślin.

Posłuchaj

3:18
Jaką rolę spełniają ogrody deszczowe? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Zachęcamy, żeby sadzić takie rośliny, które utrzymają wilgoć w naszych ogrodach, sprawią, że deszczówka tak szybko nie odparuje. Przed nami kolejne tygodnie upałów, tak że namawiamy, żeby do naszych ogrodów zaprosić bioróżnorodność: troszkę zapylaczy, zwierząt, roślin, żeby wody w naszej okolicy było więcej  mówi Anna Sobańska z Fundacji Ekologicznej Barka.

Ogród deszczowy: Dobrodziejstwo dla środowiska, oszczędność dla portfela / Fundacja Sendzimira

 Powinniśmy tego typu miejsca zakładać w naszych ogrodach, szczególnie tam, gdzie mamy zabetonowane miasta. Deszczówkę, która niestety coraz gwałtowniej spada, można złapać, stworzyć odpowiedni mikroklimat. Dzięki temu łagodzimy nieco tę gwałtowność opadów  dodaje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Barka, i dodaje, że założenie ogrodu deszczowego nie jest skomplikowane, choć przyda się podpowiedź specjalistów w kwestii doboru odpowiedniego podłoża i roślin.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Krajewski
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 12.38

mk

Polecane