Na przejazdach kolejowych zachowaj rozsądek i życie!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:30
W 2020 roku tylko na przejazdach kolejowych zdarzyło się 425 wypadków: czyli codziennie przynajmniej raz dochodziło do kolizji samochodu z pociągiem! Jednym z najważniejszych powodów było ignorowanie przez kierowców znaków ostrzegawczych przed przejazdem.
Przejazd kolejowy - zdjęcie ilustracyjne
Przejazd kolejowy - zdjęcie ilustracyjneFoto: Ronald Rampsch/ shutterstock

shutterstock_1574579929.jpg
Pijani kierowcy 2021 – statystyka pierwszego półrocza

PKP PLK, zarządca linii kolejowych, rozpoczęły właśnie akcję informacyjną, której celem jest zapobieganie ryzykownym zachowaniom i łamaniu przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych.


Posłuchaj
03:24 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_08_04 11-46-56.mp3 Kierowco: bądź ostrożny na przejeździe kolejowym (Trójka do trzeciej)

– Każdy przejazd jest bezpieczny, konieczne jest tylko bezpieczne zachowanie się: kierowca musi się dostosować do oznakowania – mówi rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec. – Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich dniach zdarzyły się szczególne incydenty na przejazdach kolejowo-drogowych: był to wjazd kierowców zawodowych, kierowców ciężarówek na przejazdy. Takie wielkie samochody tworzą prawdziwe barykady na torach – wskazuje.

– Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z dużymi prędkościami pociągów. Biorąc pod uwagę masę pociągu i masę samochodu, auto nie ma szans – dodaje Bogusław Debel, inspektor Straży Ochrony Kolei.

– Kiedy znajdziemy się pomiędzy zamkniętymi rogatkami, nie ma co się zastanawiać: nie należy manewrować i należy rogatki wyłamać – instruuje rzecznik PLK. – Oczywiście osoby, które znajdują się w samochodzie, wcześniej powinny go opuścić – tłumaczy.

Jeżeli chcemy poinformować służby kolejowe, należy wykorzystać informacje na żółtych naklejkach, które znajdują się na każdym przejeździe kolejowo-drogowym: na słupku, z którego odchodzi ramię rogatki, bądź na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtych naklejkach znajdują się trzy podstawowe informacje: numer indywidualny przejazdu, przypomnienie numeru alarmowego 112 oraz numery do służb technicznych. W przypadku zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112 i podać numer indywidualny przejazdu: kolejarze dzięki temu mogą wstrzymać ruch pociągu.

– W ciągu trzech lat od momentu, kiedy te naklejki są umieszczane, było już kilkadziesiąt przypadków, kiedy ruch był wstrzymany bądź ograniczony dzięki takim zgłoszeniom – wylicza Mirosław Siemieniec.

Bezpieczny przejazd – posłuchaj głosu rozsądku/YouTube PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Wójtowicz
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 13.16

pr

Czytaj także

Auto między zaporami – co robić? Uważaj na przejazdach kolejowych!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:00
Różnią się poziomem skomplikowania i bezpieczeństwa. Można wskazać wśród nich kilka kategorii, a przydział konkretnej zależy od wielu czynników, m.in. natężenia ruchu i prędkości pociągów. Przejazdy kolejowo-drogowe to miejsca, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Żaden samochód – nawet ogromna ciężarówka – nie ma szans w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem. Dlaczego przed niektórymi przejazdami znajdują się szlabany, a przy innych tylko znaki? Co zrobić, gdy samochód zgasł na torach, a zapory już opadły? Wyjaśniamy wraz z przedstawicielami PKP i Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premia za pozbycie się auta

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:30
Niemcy stawiają na ekologię! W jednej z niemieckich gmin, każdy kto odda do likwidacji swój samochód otrzyma ok. 2200 zł. To sposób na ograniczenie emisji spalin i życie w czystym społeczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wybór miejsca w samochodzie ma wpływ na powypadkowe obrażenia?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:00
Wybór miejsca w samochodzie może decydować o Twoim życiu. Badania wykazały, że w zależności od tego, gdzie usiądziesz, Twoje szanse na przeżycie wzrosną nawet o 60 procent!
rozwiń zwiń