Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:28
W ciągu roku Polacy wyrzucają pięć mln ton żywności. Oznacza to, że co sekundę w koszu lądują 92 kilogramy jedzenia, czyli tyle samo, ile ważą 184 bochenki chleba. Na całym świecie marnuje się jedna trzecia globalnej produkcji żywności. – To bardzo dużo, zważywszy na to, że 868 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – zauważyła koordynatorka kampanii edukacyjnych Anna Urbańska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/New Africa

śmieci marnowanie żywności wyrzucanie żywności ekologia 1200.jpg
Kary za marnowanie żywności. 60 procent jedzenia ląduje w kuchennym koszu

Jak na zakupy, to z listą

Dlaczego więc marnujemy żywność? Jak informuje Anna Urbańska, polscy konsumenci odpowiadają za 60 proc., czyli 3 mln ton wyrzucanego jedzenia. – Główną przyczyną jest nasz brak czasu. Wszyscy lubimy robić zakupy raz na jakiś czas. Jak już wybieramy się samochodem do dyskontu, żeby było taniej, to kupujemy bez listy zakupów. Kiedy jesteśmy w czasie zakupów głodni, w koszyku ląduje więcej.


Posłuchaj
08:04 Trojka do trzeciej marnowanie zywnosci 2021_08_05-15-15-53.mp3 Polacy marnują żywność na potęgę. Jakie wybory może podjąć każdy z nas, by to zmienić? (Trójka do Trzeciej)

 

"Pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi"

Jedna z zasad, którą warto stosować, by ograniczyć marnowanie jedzenia, brzmi "pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi". – Ważne jest, żeby w pierwszej kolejności zużywać te produkty, które leżą w lodówce najdłużej, dzięki czemu się nie zepsują – tłumaczy Anna Urbańska.

Przechowywanie jedzenia na wyższym poziomie

Kolejnym sposobem na nie marnowanie żywności jest przechowywanie jej w odpowiednich opakowaniach. – To opakowania próżniowe czy zawierające specjalne bariery, które przedłużają przydatność tych produktów do spożycia, chroniąc je przed organizmami, światłem dziennym czy dostępem powietrza – tłumaczy gość Trójki.

Marnowanie jedzenia - problem globalny (TOO GOOD TO WASTE)/Bank Żywności w Olsztynie

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Anna Urbańska (koordynatorka kampanii edukacyjnych)
Data emisji: 05.08.2021
Godzina emisji: 15.15

kr

Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórzmy ogrody deszczowe

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:45
Ogród deszczowy to rodzaj budowli hydrotechnicznej będący częścią zrównoważonego systemu odwadniającego. Ruszyła akcja namawiania do sadzenia wodolubnych roślin. Jakie rośliny powinniśmy sadzić, aby retencja była bardziej skuteczna? Jak działają ogrody deszczowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maskonur. Składowanie maseczek w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:35
Entuzjaści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi chcą walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Jednym z problemów, którymi zamierzają się zająć, są miliardy trafiających na wysypiska zużytych maseczek jednorazowych. Nieprawidłowo składowane, stanowią ogromne zagrożenie do środowiska naturalnego i przyczyniają się do cierpienia zwierząt. We wszystkim pomoże specjalnie zaprojektowany, kolorowy Maskonur.  
rozwiń zwiń