Spektakl na nocnym niebie. Kiedy najlepiej podziwiać deszcz perseidów?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:00
Jeden z najbardziej popularnych rojów meteorów co roku pojawia się nad naszymi głowami. Perseidy obserwowane są od ponad dwóch tysięcy lat. W te wakacje również będzie można zobaczyć je na nocnym niebie. Każdego roku orbita roju przecina się z ziemską atmosferą między 17 a 24 sierpnia. Kiedy najlepiej wybrać się na obserwacje nocnego nieba? O czym należy pamiętać? 
Perseidy na tle Drogi Mlecznej
Perseidy na tle Drogi Mlecznej Foto: shutterstock

– W tym roku meteoroidy, popularnie zwane spadającymi gwiazdami, będą najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na szczęście jest to rodzaj obserwacji, do których nie musimy specjalnie się przygotowywać. Nie potrzebujemy też żadnych specjalistycznych instrumentów i fachowej wiedzy. Wystarczy zająć wygodną pozycję, najlepiej na leżaku lub kocyku, ciepło się ubrać i znaleźć odpowiednie miejsce. To ostatnie może okazać się dla nas największym wyzwaniem – mówił Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Posłuchaj
05:20 PR3_MPLS 2021_08_06-11-46-35_perseidy.mp3 Noc spadających gwiazd. Kiedy najlepiej wybrać się na obserwacje nocnego nieba? (Trójka do trzeciej)

 

W poszukiwaniu spadających gwiazd

– W miejscu, w którym mamy dostęp do wielu sztucznych świateł, niebo może być za jasne. Wiele meteorów umknie nam wtedy w łunie miasta. Wybierzmy miejsce podmiejskie lub wieś. Możemy też udać się na górski szczyt i stamtąd podziwiać prawdziwy spektakl niezakłócony żadnym światłem. Również tym z telefonów komórkowych – mówił znawca. – Na szczęście powróciły już noce astronomiczne, czyli takie, gdy jest naprawdę ciemno. Widokiem takiego nieba można cieszyć się już w całej Polsce, również nad morzem – dodał. 

Obserwacje nocnego nieba 

– W tym roku będziemy mieli jedne z najlepszych warunków do obserwacji. Nie będzie nam w nich przeszkadzał nawet księżyc, który nie dość, że będzie kilka dni po nowiu, to jeszcze szybko zajdzie. Tegoroczne maksimum, czyli moment, w którym przechodzimy przez sam środek strumienia meteoroidów pozostawianych przez kometę, przypada między godziną 21.00 a północą, czyli w samym środku nocy – zaznaczył. 

Perseidy. Sierpniowy deszcz meteorów - AstroLife / AstroLife

Perseidy

– Perseidy to zjawiska meteoroidów wywołane w górnych partiach atmosfery przez przedzieranie się drobinek materii. Gdy wpadają w atmosferę, na skutek potężnego tarcia, wytwarzają temperaturę i pobudzają spalanie gazów, co my widzimy jako szybki, krótki błysk – tłumaczył Karol Wójcicki. – Każdego roku możemy zobaczyć wiele meteoroidów. Czasami mamy jednak do czynienia z ich rojami, czyli zwiększoną liczbą zjawisk o wspólnym pochodzeniu – dodał.  

W nocy z 12 na 13 sierpnia ziemska atmosfera będzie przechodzić przez strumień pozostawiony przez jedną z komet. – Będzie nam się wydawać, że promieniują i wlatują do zbioru Perseusza. Stąd ich określenie, perseidy – podsumował ekspert.  

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Karol Wójcicki (autor bloga "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 06.08.2021
Godzina emisji: 11.45

zch

Czytaj także

Kosmiczne dziedzictwo Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:00
Miniony tydzień zachęcał wszystkich do patrzenia w niebo i obserwowania, co się dzieje w kosmosie. Po pierwsze za sprawą marsjańskiego łazika Perceverance, który w czwartek 18 lutego z powodzeniem wylądował na Czerwonej Planecie. Dzień później świętowaliśmy 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Przypadek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdego roku rozświetlają niebo". Jak obserwować perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 21:30
Nazywa się je "Łzami świętego Wawrzyńca". Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Obserwowany od około 2000 lat. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia jego orbita przecina ziemską. Tak zwane maksimum zjawiska można obserwować około połowy sierpnia. 
rozwiń zwiń