Kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku powinien stawić się przed komisją?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:00
Ruszyła druga tura kwalifikacji wojskowej. W tym roku dotyczy ona 270 tysięcy młodych osób. Na czym polega kwalifikacja wojskowa? Kto w 2021 roku powinien stanąć przed komisją? Z czym wiąże się ten obowiązek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bumble Dee

Ze względu na pandemię koronawirusa zdecydowano, że w tym roku kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza z nich trwała od kwietnia do lipca. Druga rozpoczęła się 9 sierpnia i zakończy 19 listopada.

wojsko polska europa f 1200.jpg
"Zostań żołnierzem" - nowe podcasty Polskiego Radia

Kwalifikacja zastąpiła pobór do wojska w 2009 roku. Mimo że stawienie się przed komisją nie jest już związane z przymusowym odbyciem służby, wciąż wywołuje mieszane uczucia u młodych mężczyzn.


Posłuchaj
04:47 PR3_MPLS 2021_08_12-11-44-23_komisje.mp3 Kwalifikacja wojskowa 2021. Kto powinien się stawić przed komisją? (Trójka do trzeciej)

 

Kwalifikacja wojskowa

– Celem kwalifikacji jest orzeczenie osób, które stają przed komisją. Każda z nich dostaje jedną z czterech kategorii zdrowia – mówił porucznik Paweł Badoń z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie.

Nawet po otrzymaniu kategorii A, która oznacza zdolność do odbycia służby wojskowej, kandydat z automatu przenoszony jest do rezerwy. – Zasadnicza służba wojskowa od 2009 roku została zawieszona. Wszystkie jej formy są teraz dobrowolne. Oznacza to, że jeśli kandydat sam nie zgłosi się do wojska, nikt nie weźmie go tam siłą – wyjaśnił porucznik.

Kwalifikacja wojskowa

Wraz ze zmianą przepisów zmieniło się też podejście kandydatów do komisji. – Kiedyś wszyscy starali się udowodnić lekarzowi, że nie nadają się do odbycia służby wojskowej i że powinni otrzymać kategorię inną niż A. Stanowiło to swego rodzaju zabezpieczenie przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej, która uchodziła za przykry obowiązek. W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi jest świadomych tego, że uzyskanie kategorii A może otworzyć im pole do pracy w wielu ciekawych zawodach. W większości przypadków są raczej zadowoleni z otrzymania właśnie takiego stopnia – wyjaśniał Marek Traczyński, lekarz, przewodniczący Rejonowej Komisji Wojskowej w Brzesku.

Kategoria A może okazać się konieczna przy ubieganiu się o pracę w policji lub innych służbach. Uregulowanego stosunku do służby wojskowej oczekują też niektórzy prywatni pracodawcy.

– Komisja lekarska ma określić stan zdrowia. To ogólne badania, bez wnikania w bardziej intymne szczegóły. Są one niepotrzebne na tym etapie. Badanie nie mają też nic wspólnego z krążącymi opowieściami. Tym bardziej że od momentu gdy współcześni czterdziestolatkowie stawali przed komisją, minęło już sporo czasu. Zmieniły się kategorie oceny zdrowia i rozwinęła diagnostyka. Warto zaznaczyć, że rejonowe komisje prowadzą jedynie wstępną ocenę. Każdy kandydat do służby i tak będzie musiał przejść wiele szczegółowych badań. Nie ma się więc czego bać. Do komisji należy podejść spokojnie i bez lęku – dodał lekarz.

„Kwalifikacja wojskowa” – film edukacyjny / Warszawa


Stawiennictwo

Warto pamiętać, że kwalifikacja dla osób wezwanych jest obowiązkowa. Oznacza to, że każda osoba, która dostała wezwanie, w wyznaczonym terminie powinna stawić się przed komisją. – Niedopełnienie tego obowiązku z przyczyn nieuzasadnionych może grozić doprowadzeniem przez policję lub grzywną. Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy stawić się w wyznaczonym terminie, apelujemy o zgłaszanie się do organów wystawiających wezwanie, czyli do przedstawicieli gmin, o wyznaczenie innego terminu – podkreślał porucznik Paweł Badoń.

Tegoroczna kwalifikacja adresowana jest w głównej mierze do mężczyzn z rocznika 2002 i wcześniejszych, którzy dotąd nie przeszli kwalifikacji lub otrzymali kategorię B, czyli tymczasowo niezdolnych do służby.

Przypomnijmy, że podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria A to orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria B oznacza czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy. Z kolei kategoria D to orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Kategoria E oznacza natomiast trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny.

Tegoroczna kwalifikacja odbędzie się na terenie 16 województw, przeprowadzi ją 338 Powiatowych Komisji Lekarskich i 16 Wojewódzkich Komisji Lekarskich.


***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 11.44

zch/IAR


Czytaj także

Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:25
Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 12:45
Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:55
Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
rozwiń zwiń