Powódź w 3D. Wizualizacje ostrzegą ludność przed anomaliami pogodowymi

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:25
Obraz działa na ludzi lepiej niż tysiąc słów. Wiedzą o tym naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji, którzy we współpracy ze strażakami z OSP Dziergowice postanowili wykorzystać technologię 3D w ostrzeganiu przed skutkami anomalii pogodowych.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/Corona Borealis Studio

burza noc free shutterstock 1200.jpg
Burze, grad i trąby powietrzne, a od wtorku ochłodzenie. Zobacz najnowszą prognozę pogody

Alternatywa dla SMS-a

Do stworzenia wizualizacji opartych o technologię 3D, będących alternatywą dla tradycyjnych komunikatów SMS-owych, telewizyjnych czy medialnych, Grzegorza Banerskiego z Ośrodka Przetwarzania Informacji zainspirowała amerykańska telewizja. – Pogodynka ze studia została wirtualnie przeniesiona na osiedle domków jednorodzinnych i tak pokazano, że nawet osoby, które mieszkają 150 kilometrów od brzegu, mogą odczuć skutki huraganu. Chcieliśmy sprawdzić, czy to rzeczywiście działa – powiedział reporterce Radia Opole Agnieszce Pospiszyl pomysłodawca projektu.

Posłuchaj
03:58 Trojka do trzeciej technologia 3d komunikaty ostrzegawcze 2021_08_16-11-20-05.mp3 Naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji i strażacy z OSP Dziergowice stworzyli technologię 3D w ostrzeganiu przed skutkami anomalii pogodowych (Trójka do Trzeciej)

 

Prosto i konkretnie

Tu umiejętność tworzenia wizualizacji 3D musiała spotkać się z wiedzą z zakresu niebezpiecznych zjawisk pogodowych i ochrony przed nimi. W tym celu badacze Ośrodka Przetwarzania Informacji zgłosili się do strażaków z OSP Dziergowice. – Wszystkie formuły obecne w rozporządzeniach i ustawach przekładaliśmy na prosty i konkretny język. Dodatkowo określaliśmy, czy dany motyw wygląda realnie od strony graficznej. Udzielaliśmy odpowiedzi na pytania np. o to, czy pokrywa studzienki po wpływem ciśnienia wyskakuje jak z procy, czy po prostu podnosi się wraz ze wzrostem poziomu wody – wyjaśnił prezes OSP Dziergowice Sebastian Kwoczała.

Dodatkowa motywacja

Czy filmy ukazujące skutki katastrof pogodowych i w przypadku Polaków będą bardziej motywujące niż SMS? To się okaże. – Praktyczny wymiar tego badania jest taki, że technologia 3D ma zwiększyć skuteczność komunikatów. Ludzie je widzący powinni być bardziej skłonni do podejmowania działań ochronnych i ewakuowania się w ekstremalnej sytuacji – podsumował Grzegorz Banerski.

Storm Surge Like You've Never Experienced it Before/The Weather Channel

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Pospiszyl (Radio Opole)
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 11.20

kr

Czytaj także

Maskonur. Składowanie maseczek w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:35
Entuzjaści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi chcą walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Jednym z problemów, którymi zamierzają się zająć, są miliardy trafiających na wysypiska zużytych maseczek jednorazowych. Nieprawidłowo składowane, stanowią ogromne zagrożenie do środowiska naturalnego i przyczyniają się do cierpienia zwierząt. We wszystkim pomoże specjalnie zaprojektowany, kolorowy Maskonur.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:28
W ciągu roku Polacy wyrzucają pięć mln ton żywności. Oznacza to, że co sekundę w koszu lądują 92 kilogramy jedzenia, czyli tyle samo, ile ważą 184 bochenki chleba. Na całym świecie marnuje się jedna trzecia globalnej produkcji żywności. – To bardzo dużo, zważywszy na to, że 868 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – zauważyła koordynatorka kampanii edukacyjnych Anna Urbańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl na nocnym niebie. Kiedy najlepiej podziwiać deszcz perseidów?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:00
Jeden z najbardziej popularnych rojów meteorów co roku pojawia się nad naszymi głowami. Perseidy obserwowane są od ponad dwóch tysięcy lat. W te wakacje również będzie można zobaczyć je na nocnym niebie. Każdego roku orbita roju przecina się z ziemską atmosferą między 17 a 24 sierpnia. Kiedy najlepiej wybrać się na obserwacje nocnego nieba? O czym należy pamiętać? 
rozwiń zwiń