Jaki jest idealny pracownik i gdzie go dzisiaj znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:45
Pandemia dosłownie przeorała rynek pracy: rzeczywistość w której aktualnie znajdują się firmy jest całkowicie odmienna od tej, w jakiej były przed dwoma laty. To powoduje, że pracodawcy poszukują pracowników z innymi kompetencjami niż wcześniej. Jednak okazuje się, że znaleźć ich jest bardzo trudno.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

smartfon plaża 1200.jpg
Urlop a praca. Czy umiemy odpoczywać?

W pandemii, na znaczeniu zyskały kompetencje miękkie. Problemem jest fakt, że pracownicy także zostali zaskoczeni: najpierw przez zmiany wywołane pandemią, potem – przez odmienne wymagania pracodawców. Dlatego nie zdołali jeszcze nabyć pożądanych umiejętności.


Posłuchaj
06:55 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_08_23 12-30-53.mp3 Poważny problem, by znaleźć pracownika z odpowiednimi kompetencjami (Trójka do trzeciej)

 

– Kompetencje miękkie to np. komunikacja, umiejętność współpracy, inicjatywa. Kompetencje twarde wiążą się z kolei z naszą wiedzą i doświadczeniem, czyli m.in. znajomość języków obcych, znajomość prawa pracy – tłumaczy Anna Tietianiec, ekspertka rynku pracy. – Na dodatek aktualnie pożądane umiejętności miękkie są zupełnie inne od tych, których rynek poszukiwał jeszcze jakiś czas temu – dodaje.

W 2018 roku kandydat miał odpowiednio zarządzać zespołem. Czyli umieć organizować pracę, współpracować, komunikować się z zespołem i rozwiązywać pojawiające się problemy. Porównując to z oczekiwaniami, obecnie wspólny pozostaje jedynie ten ostatni punkt.

O jakie inne kompetencje zatem chodzi dzisiaj pracodawcom? – Obecnie numerem jeden jest odpowiedzialność, rzetelność i dyscyplina – wylicza Trójkowy gość. – Gdybyśmy jeszcze dołożyli umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, własną inicjatywę, krytyczne myślenie, zdolności analityczne, odporność i elastyczność oraz umiejętność szybkiego uczenia się, zwłaszcza nowoczesnych technologii, to byśmy uzyskali idealnego kandydata – wskazuje.

Jednak jak się okazuje, nie tylko ideałów brakuje na rynku, ale nawet osób o choćby zbliżonych kompetencjach: – Badania wskazują, że w tej chwili niedobór talentów jest najwyższy od 15 lat! A 81 procent pracodawców wskazuje trudności w pozyskaniu kandydata, który posiada set kompetencji twardych i set kompetencji miękkich – przyznaje Anną Tietianiec.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Anna Tietianiec (ekspertka rynku pracy)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 12.30

pr/kr

Czytaj także

Szukasz pracy – odklej się od CV!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:30
Tradycyjne CV, choćby najlepiej skrojone, odchodzi już do lamusa. Oryginalność to klucz do sukcesu, dlatego dzisiaj sposoby poszukiwania pracy mogą przybierać różne formy: niektóre śmieszą do łez, a inne - załamują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:55
Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nauczyć odpoczynku pracoholika?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 13:30
Polacy są pracoholikami. Psychologowie alarmują, że wielu z nas nie lubi i nie umie odpoczywać. Czym grozi przepracowanie? Czy zmęczenie w pracy to tylko mniejsza efektywność, czy może też poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego?
rozwiń zwiń