Polka wzięła udział w symulacji misji kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 13:45
Młoda Polka, Agnieszka Elwertowska wzięła udział w symulacji misji kosmicznej i została tym samym jedyną przedstawicielką naszego kraju z takim doświadczeniem. Operacja CHILL-ICE odbyła się na Islandii w ramach programu Euro Moon Mars ESTEC. Astronauci w izolacji testowali sprzęt oraz kombinezony kosmiczne w jednym z tuneli lawowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Uczestnicy symulacji sprawdzali swoje skupienie i testowali sprzęt, który był używany podczas misji. Do ich zadań należało także zbieranie próbek geologicznych z różnych miejsc tunelu lawowego. 

– Jako analogowy astronauta brałam udział w misji kosmicznej na Ziemi. Mieliśmy za zadanie zbudować habitat wewnątrz tunelu lawowego. Podobne środowisko znajduje się na księżycu lub Marsie – mówiła Agnieszka Elwertowska z sektora Badań Kosmicznych Astronika.

Posłuchaj
08:31 PR3_MPLS 2021_08_24-13-29-03_misja_kosmiczna.mp3 Polka wzięła udział w symulacji misji kosmicznej (Trójka do trzeciej)

 

Przygotowania

– Przez tydzień przygotowywaliśmy się do misji. Odbyliśmy szkolenia i wykłady na temat tego, jak wygląda habitat, który mieliśmy budować, jak obsługiwać łazik, rozkładać panele słoneczne oraz w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Głównym celem misji było testowanie prototypów urządzeń, które zostały zaprojektowane z myślą o misji kosmicznej. Wszystko obywało się w kombinezonach i hełmach. Cały plan był też dla nas niespodzianką. Musieliśmy sobie sami radzić w różnych warunkach – opowiadała. 

Misja

– Po szkoleniu zaczęliśmy ćwiczenia na skalistych polach. Musieliśmy zabrać ze sobą sprzęt i odszukać docelowy tunel lawowy. Schodziliśmy w dół, gdzie rozbiliśmy habitat i zostaliśmy przez trzy dni. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w misji. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy. Na pewno będę chciała dalej współpracować z organizacją. Mam nadzieję, że będę mogła odbyć jeszcze niejedną misją naziemną, a w przyszłości może także kosmiczną – powiedziała Agnieszka Elwertowska.

Jak dodała pani Agnieszka, w Polsce również znaleźć można habitaty i przekonać się, w jakich warunkach żyją astronauci. Kosmiczne schronienia znajdują się w okolicach Piły.  

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Agnieszka Elwertowska (sektor Badań Kosmicznych Astronika)
Data emisji: 24.08.2021
Godzina emisji: 13.29

zch/kr

Czytaj także

Co może zdmuchnąć astronautę w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 07:30
– Najkrótsza odpowiedź jest taka, że w próżni nie ma nic, co mogłoby porwać kosmonautę w trakcie spaceru kosmicznego – zauważa dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybciej niż bardzo szybko, czyli polski pociąg przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 11:30
Przejazd pociągiem na trasie Gdańsk-Kraków w godzinę? Warszawa-Wrocław w pół godziny? Wszystko dzięki wykorzystaniu kolei magnetycznej. To nie science fiction, ale poważne plany poważnej polskiej firmy, która jeszcze w tym roku ma uruchomić tor testowy systemu magrail.
rozwiń zwiń