"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:25
Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.
Latarnia morska w Krynicy Morskie   zdjęcie ilustracyjne
Latarnia morska w Krynicy Morskie – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Air Vision

latarnia morska gdańsk nowy port 1200.jpg
Historia z latarnią morską w tle

Pryzmaty jak okna w domu

56-letni Piotr Laskowski niejako odziedziczył swoje zajęcie po ojcu, który pełnił funkcję kierownika latarni. – Kiedyś funkcja latarnika była ważniejsza, bardziej podniosła – mówi mężczyzna w rozmowie z Katarzyną Chybowską z Radia Koszalin. 

– Obecnie praca latarnika to nadzór nad obiektem, drobne naprawy i sprzątanie. To też utrzymywanie czystości w laternie, gdzie mieszczą się pryzmaty, które skupiają wiązkę światła. Światło powinno mieć zasięg 40 km – wyjaśnia latarnik, żartując, że latarnik musi myć pryzmaty, tak jak inni muszą myć okna w domu.

Posłuchaj
04:49 Trojka do trzeciej praca latarnika 2021_08_25-13-18-41.mp3 Na czym współcześnie polega praca latarnika? (Trójka do trzeciej)

 

Latarnia to punkt niezmienny

Kiedyś przez całą dobę dyżur pełniło czterech latarników, przekazujących sobie służbę. Dziś technologia GPS i satelity sprawiają, że marynarze już nie polegają na latarniach, ale jeżeli to zawiedzie, nadal kierują się jej światłem.

– Można powiedzieć, że na latarniach polega się bardziej niż na czymkolwiek innym. Latarnia to punkt niezmienny, więc w razie sztormu pozwala szczęśliwie dotrzeć do brzegu i zorientować się, gdzie się jest. Obecnie wieże latarni morskich służą też jako maszty dla anten, a w środku mamy sprzęt do krajowego systemu bezpieczeństwa morskiego – opisuje Piotr Laskowski. – Właśnie dlatego, mimo że technika poszła do przodu, latarnie nigdy nie zostały wyłączone. One świecą i nadal będą świeciły – podsumowuje.

 

Latarnia morska w Gąskach. Druga co do wielkości latarnia morska w Polsce/Elżbieta Subocz

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Chybowska
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 13.18

kr

Czytaj także

Biżuteria sprzed 2500 lat znaleziona pod Gorzowem. Do kogo mogła należeć?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:30
Minęło kilka miesięcy, od kiedy w Bogdańcu pod Gorzowem odnaleziono skarb sprzed 2,5 tysiąca lat. W skład znaleziska wchodzą cenne przedmioty z brązu, które stanowiły biżuterię ludzką oraz zwierzęcą. Archeolodzy przedstawili pierwsze wyniki badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spełnić marzenia, zbudować samolot

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 14:30
Znane przysłowie mówi "Chcieć, to móc". I zapewne tą właśnie zasadą kierował się Ryszard Smorul, elektryk, ale i pasjonat lotnictwa, kiedy zabierał się do budowy... samolotu. Maszyna jest już po pierwszych próbach i teraz w garażu czeka na kolejne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

26 obrazów odkrytych na strychu bazyliki w Nysie!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 13:30
W bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie przypadkiem odkryto obrazy sprzed 300 lat. Stało się to w trakcie remontu strychu kościoła, gdzie przygotowywano trasę turystyczną.
rozwiń zwiń