Rehabilitacja przez muzykę. Wyjątkowa szkoła dla niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:03
W Szkole Muzycznej im. Paula Harrisa w Lublinie trwa nabór na kolejny sezon. To jedyna tego typu placówka w Europie, prowadząca zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci, a efekty tam uzyskiwane bywają spektakularne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Minerva Studio/Shutterstock

– Mamy chłopca z porażeniem mózgowym, który już piąty rok uczęszcza do naszej szkoły. Przez pierwszy rok nie potrafił sobie zawiązać butów czy obciąć paznokci. W tej chwili, ze względu na przykurcz mięśni, wciąż ma problem z chodzeniem, ale inne czynności wykonuje idealnie. A jeśli chodzi o grę na instrumentach, jest wręcz geniuszem – mówi Ryszard Piotr Heliasz, dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które prowadzi szkołę.


Posłuchaj
03:42 PR3 2021_09_13-11-18-25 szkoła harris lublin.mp3 Wyjątkowa szkoła w Lublinie (Trójka do trzeciej)

 

Wśród zajęć z instrumentami muzycznymi szczególną rolę pełnią te, w których wykorzystywane jest pianino. – One prawidłowo ustawiają rękę i palce. Co ważne, dzieci grają dwiema rękami, czyli ich mózg uruchamia dwie półkule – tłumaczy Danuta Warząchowska, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Paula Harrisa. – Te dzieci bardzo się rozwijają. Nieraz zaczynają lepiej słyszeć, mówić i widzieć, gdzieś w konturach pojawiają się jakieś plamy, nawet kolorystyczne.

W lubelskiej szkole uczą się głównie dzieci z zespołem Downa, autystyczne i niewidome. Ich rodzice też są zadowoleni z efektów nauki, będącej jednocześnie formą rehabilitacji. – Mój syn na pewno jest odważniejszy, myślę, że poprawił się też troszeczkę manualnie. Mimo że bardzo słabo mówi, jego myślenie jest bardzo pozytywne. Na pewno bardzo dużo się zmieniło, jeśli chodzi o jego zachowanie, muzyka mu w tym bardzo pomogła – twierdzi Helena Misiak, matka niepełnosprawnego Marcina.

Zajęcia w Szkole Muzycznej im. Paula Harrisa w Lublinie są bezpłatne, a nabór trwa do końca września.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 11.18

kc

Zobacz więcej na temat: Piotr Łodej

Czytaj także

Enigma w Świnoujściu – burza w szklance wody

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 13:00
Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu pochwaliło się na swym profilu w mediach społecznościowych zdjęciem świetnie zachowanej Enigmy. Wywołało to prawdziwą burzę wśród internautów – jak się okazuje zupełnie niepotrzebną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komunikacja pszczół. Nie tylko bzyczenie i taniec

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:21
– Nasilenie dźwięków jest powiązane z aktywnością rodziny i z pewnymi zachowaniami. Obserwacja czy podsłuchiwanie pszczół oznacza podsłuchiwanie całej okolicy – przyznaje prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie trwają badania nad zachowaniem owadów. 
rozwiń zwiń