Pocovidowa rehabilitacja coraz bardziej potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:45
Już ponad 1500 osób skorzystało z realizowanej w szpitalu MSWiA w Głuchołazach w terapii pomagającej w odzyskaniu sprawności po przejściu COVID-19. To jeden z pierwszych w kraju ośrodków, które pomagają w walce z przypadłościami, które nie znikają wraz z pokonaniem choroby.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Studio Romantic/Shutterstock

polska koronawirus free 1200 shutt
Rośnie liczba hospitalizowanych. Wiceminister zdrowia: to ponad 20 proc. wzrost

Okazuje się, że tu nie ma żadnych reguł: wiek, ani tym bardziej sposób przechorowania koronawirusa są bez znaczenia: w Głuchołazach leczą się także ludzie młodzi, którzy przed chorobą byli sprawni fizycznie. Na rehabilitacji osoby, które bardzo ciężko chorowały, mogą spotkać tych, którzy przeszli COVID skąpobjawowo.


Posłuchaj
04:13 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_09_13 12-36-22.mp3 Rehabilitacja pocovidowa coraz powszechniejsza (Trójka do trzeciej)

– Objawów z którymi mamy do czynienia jest coraz więcej, można ich już wymienić ponad 60. Dotyczą bólów stawowych, bólów mięśni, klatki piersiowej czy bólu głowy, trudności w zasypianiu, zaburzeń związanych z koordynacją czy równowagą, pamięcią i koncentracją, lękami i depresją – wylicza dr Jan Szczegielniak ze Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. – Potrzeba rehabilitacji okazuje się coraz większa i dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci – wskazuje.

– Musieliśmy wdrożyć bardzo proste terapie, a więc wrócić np. do kolorowanek: mówimy o takim poziomie upośledzenia – dodaje zatroskany. – Niestety, mgła covidowa pojawia się nie tylko u starszych osób. Są pacjenci, którzy mają naprawdę ogromne problemy i nie potrafią zrobić najprostszych rzeczy: dostosować kolorów, dwóch obrazków w określonej kolejności… – potwierdza Katarzyna Bogacz, zastępca kierownika, specjalista fizjoterapii.

W rehabilitacji wykorzystywana jest również najnowsza technika: np. w pracowni wirtualnej rzeczywistości pacjenci mają ćwiczenia psychoterapeutyczne z goglami VR. Stosowane są one m.in. do leczenia stanów lękowych.

– Na szczęście jest metoda, która pozwala uniknąć takich powikłać – szczepienie. U tych osób, które się zaszczepiły, nawet zachorowanie będzie przebiegać znacznie łagodniej. Obserwacje kliniczne wskazują, że szczepienie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – mówi dr Szczegielniak.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Daniel Klimczak (Radio Opole)
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 12.36

pr

Czytaj także

Polski lek na COVID-19 bezpieczny. Ale czy skuteczny?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:25
Brytyjscy naukowcy pokazali żółtą, jeżeli nie czerwoną, kartkę dla polskiego leku na COViD-19. Mimo to prace nad specyfikiem z płynnego składnika krwi trwają. Lubelska spółka Biomed wyprodukowała już ponad 4 tys. ampułek ze 150 litrów osocza, a badania kliniczne są prowadzone w czterech ośrodkach, m.in. w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się przy plaży. Ułatwienia w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:30
W kraju gwałtownie maleje liczba chętnych do szczepienia przeciw COVID-19. Tymczasem specjaliści ostrzegają, że wczesną jesienią może nadejść kolejna fala pandemii, jeśli Polacy nie nabiorą zbiorowej odporności. Aby zmniejszyło się zagrożenie pandemiczne, liczba zaszczepionych powinna osiągnąć poziom ok. 70 procent mieszkańców Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi nie chcą się szczepić. Wiceszef MZ: to oni w tej chwili najczęściej umierają na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:37
- Niektórzy młodzi ludzie uważają, że zawsze będą zdrowi i nie decydują się na szczepienie przeciw COVID-19. Tymczasem to osoby młode i niezaszczepione trafiają teraz do szpitali i w tej grupie są zgony - wskazał w środę wiceminister Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń