Kto kupi „Mysią wieżę” w Strzelcach Opolskich?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:40
Nadleśnictwo Strzelce Opolskie ma na sprzedaż… zabytkową wieżę. Potoczna jej nazwa „Mysia wieża”, nawiązująca do słynnego mitu o królu Popielu, jest myląca, bo on na pewno tutaj nie zawitał. A i sama budowla jest jednak młodsza, bo liczy sobie „zaledwie” 180 lat. A że okolica malownicza i cena przystępna, więc kupiec powinien się znaleźć.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Mr.Whiskey/Shutterstock

łuk septymiusza sewera.jpg
Rewolucja w renowacji zabytków. Mikroorganizmy czyszczą z brudu i bakterii

Zabytkowa, neogotycka wieża Ischl, bo tak się ten obiekt oficjalnie nazywa, powstała w latach 1841-42. Nie do końca wiadomo, dla kogo wybudował ją hrabia Renarda: dla żony czy dla siostry. Pewne jest jednak, że wzorowana była na wieży Kolovrat w stojącej austriackim mieście Ischl i stąd jej nazwa.

Pierwotnie na szczycie czterokondygnacyjnej wieży był taras widokowy z balustradą oraz niewielką drewnianą wieżyczką. Można było stamtąd podziwiać panoramiczne widoki m.in na Strzelce Opolskie i Górę Św. Anny. W późniejszym czasie była punktem obserwacyjnym i łowieckim.


Posłuchaj
03:49 TROJKA Trojka do trzecie 2021_09_14 12-24-14.mp3 Zabytkowa wieża na sprzedaż (Trójka do trzeciej)

W chwili obecnej wieża jest – delikatnie rzecz ujmując – w niezbyt dobrym stanie. Należy do nadleśnictwa Strzelce Opolskie, które nie maja pieniędzy, aby się zająć jej renowacją, dlatego została wystawiona na sprzedaż. – Mamy nadzieję, że wieża Ischl znajdzie nowego właściciela, który ją odremontuje i będzie mogła służyć lokalnej ludności - mówi Krzysztof Wiśniewski z nadleśnictwa Strzelce Opolskie. – A wiadomo, że niedługo będzie tędy przebiegać piękna ścieżka rowerowa – zachęca.

Zachętą może być również stosunkowo niewielka kwota, jaką trzeba wysupłać, aby stać się właścicielem tej wciąż malowniczej, choć mocno podupadającej budowli: wystarczy zapłacić 17 tys. złotych! Problem w tym, że prace remontowe na pewno pochłoną wielokrotność tej sumy.

ISCHL Mysia wieża (Strzelce Opolskie, 2020)/YouTube paleostone


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Pospiszyl (Radio Opole)
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 12.24

pr

Czytaj także

Drugie życie zabytkowego mostu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:45
Zabytkowy most kolejowy w Pilchowicach miał w malowniczy sposób wylecieć w powietrze wysadzony na potrzeby kolejnej części "Mission: Impossible". Jednak kiedy ujawniono tę informację, rozpoczęła się walka o uratowanie ponad 100-letniej konstrukcji, ostatecznie zakończona sukcesem. Teraz most stał się lokalną atrakcją turystyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac jak z bajki, który popadł w ruinę. Rezydencja Schaffgotschów w Kopicach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 12:00
18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jedną z budowli niesłusznie zapomnianych przez historię jest XIX-wieczny pałac w Kopicach na Górnym Śląsku. Z okazji wydania albumu "Kopice – historia utraconego piękna" w "Leniwym przedpołudniu" posłuchaliśmy o dziejach pałacu i jego niezwykłej właścicielce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koloseum odzyska drewnianą arenę

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 14:00
Przed pandemią rzymskie Koloseum odwiedzało 25 tysięcy osób dziennie, co czyniło je najczęściej odwiedzanym zabytkiem świata. Teraz szykowana jest kolejna atrakcja: postanowiono przywrócić tej wspaniałej budowli arenę, na którą będą mogli wchodzić zwiedzający!
rozwiń zwiń