Jak bezpiecznie zdobywać górskie szczyty z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:30
–  Podróżowanie, chodzenie po górach to jest część nas. Nie wyobrażamy sobie, żeby tego nie robić. W górach jest taka przyciągająca siła i chcemy, żeby Maja przemierzała z nami szlaki – mówią rodzice trzylatki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rom Chek/Shutterstock

Karkonosze Śnieżka shutter 1200 Pyty.jpg
Tajemnicze Karkonosze - jest tam co podziwiać

Angelika i Mateusz Grzegorzek przez lata wspólnie realizowali swoją górską pasję, zdobywając kolejne polskie szczyty. Gdy na świat przyszła ich córka, postanowili nie porzucać wypraw, a jedynie dostosować je do możliwości dziecka, kładąc szczególny nacisk na jego komfort i bezpieczeństwo.  – Odwiedziliśmy wszystkie pasma górskie w Polsce, zdobyliśmy najpopularniejsze szczyty i te mniej znane dla turystów. W 2018 roku urodziła się Maja. Jak miała trzy miesiące, zaczęliśmy podróżować i po górach, i po Polsce – opowiada tata dziewczynki. 

Posłuchaj
02:59 _PR3_AAC 2021_09_22-13-29-17 gory z z dzieckiem.mp3 Rodzinna pasja. Jak cieszyć się wspólnymi wyprawami w góry nawet z małym dzieckiem (Trójka do trzeciej)

 

turystyka 1200.jpg
Koniec wakacji? Sezon turystyczny jeszcze się nie skończył!

Co zmieniło się w ich wyprawach od czasu podróżowania we trójkę? – Nasze wędrówki po górach rozpoczynamy we wczesnych godzinach porannych, żeby mieć cały dzień na przejście szlaku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla nas jako rodziców i dla dziecka, to przede wszystkim ważny jest dobrze wyposażony plecak. Jedzenie, które dziecko lubi i wiemy, że na pewno je zje. Apteczka – wylicza Angelika Grzegorzek. 

W górach kluczowe znaczenie ma także pogoda, a co za tym idzie – odpowiednie dostosowanie trasy planowanej wycieczki, aby nagłe załamanie pogody nie zaskoczyło rodziny na szlaku. Ogromnie istotna jest także ostrożność. – Trzeba bardzo uważać, żeby się nie przewrócić. W górach są różne warunki, szlaki są śliskie, są skały i trzeba uważać na każdy krok – podkreśla Mateusz Grzegorzek. 

shutterstock_612086192 (1).jpg
Jaworzyna Krynicka z nową platformą widokową

Rozmówcy Moniki Chrobak przyznają, że bardzo cieszą się z osiągnięć Mai. – Byliśmy bardzo dumni, gdy weszła na Sokolicę o własnych nóżkach od samego początku. Tam było sporo podejścia, bo kto szedł, ten wie, że zielony szlak z Krościenka nad Dunajcem jest wymagający. Maja dała radę, aż się zdziwiliśmy, bo miała wtedy dwa latka – opowiadają dumni rodzice. 

Sokolica w Pieninach - szlak z dzieckiem do reliktowej sosny z Krościenka nad Dunajcem/MyNaSzlaku

Jak przyznają, mają nadzieję, że dzięki zmaganiu się ze swoimi trudnościami w górach Maja łatwiej nauczy się radzić sobie z trudnościami w życiu, których wszyscy doświadczamy.  

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 13.30

gs

Czytaj także

Treningi jesienne. Jak zmienić dietę?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:19
– Na pewno zwiększyłabym ilość witaminy C i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 jedno i wielonienasyconych. Jeśli biegacz lubi tłuste ryby: łososia, makrelę, śledzia, szprotki, śmiało, niech się zajada – radzi dietetyczka Sylwia Maksym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzdrowiska nie tylko dla seniorów. Coraz więcej chętnych na pobyt w sanatorium

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 08:00
Wieczorki taneczne, ranki na sportowo i spotkania przy tężniach. Z tym wielu z nas kojarzy się pobyt w licznych uzdrowiskach. Ze względu na powikłania zdrowotne, związane z koronawirusem, coraz więcej uzdrowisk decyduje się jednak na zmianę oferty i adresowanie jej do coraz to młodszych kuracjuszy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planszówki i gry karciane. Analogowe sposoby spędzania wolnego czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:30
Popularne planszówki i gry karciane to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Tak zwane "gry analogowe" okazują się być doskonałą alternatywą dla wszechobecnych gier komputerowych i internetowych. Jakie walory za sobą niosą? 
rozwiń zwiń