Pociąg do nowoczesnych rozwiązań. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:29
W najbliższych dniach wszystkie tory prowadzą do Gdańska. Właśnie tam trwają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, gdzie można zobaczyć m.in. nowe wagony PKP Intercity i pociąg wodorowy oraz zapoznać się z informatycznymi systemami zarządzania koleją. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kaband

Innowacyjne rozwiązania z całego świata

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to wydarzenie branży kolejowej na wielką skalę, w którym bierze udział pół tysiąca wystawców z 25 państw, nie tylko europejskich, ale i azjatyckich. – Komunikacja zbiorowa to najważniejszy sektor, także z punktu dzisiejszej polityki klimatycznej – mówi Paweł Orłowski z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Na targach można obserwować premiery i interesujące nowe rozwiązania, a także uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. – Mamy premiery dwóch składów pociągów z napędem wodorowym. Inwestorzy polscy i zagraniczni poznają nowe technologie i produkt, nawiązują relacje i często podpisują też umowy handlowe – dodaje.

Posłuchaj
03:10 Trojka do trzeciej targi TRAKO 2021_09_22-11-20-30.mp3 Jaki będzie transport kolejowy przyszłości? Na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku (Trójka do Trzeciej)

 

Pociąg wodorowy, czyli podróż do przyszłości

Prezentowana w Gdańsku kolej wodorowa to produkt firmy Alstom Konstal. – To pociąg bez emisyjny, działający dzięki wodzie i parze wodnej, o parametrach pociągu klasycznego. Jedzie 140 km na godzinę, a na pokładzie mieści 300 pasażerów. W ruchu regionalnym ten pociąg może jechać bez tankowania przez trzy dni – opisuje wiceprezes przedsiębiorstwa Artur Fryczkowski. 

TRAKO 2021 premiera SM42-6Dn 001 PESA lokomotywa z napędem wodorowym hydrogen powered locomotive🇵🇱/The Blind Walkers & Friends

Pociąg łączący Europę

Międzynarodowym Targom Kolejowym TRAKO towarzyszyła też wizyta wyjątkowego międzynarodowego składu pociągu Connecting Euro Express. Pociąg łączący całą Europę wyruszył z Lizbony 2 września, a 7 października zakończy trasę w Paryżu. W sumie odwiedzi 26 krajów. Wczoraj Connecting Euro Express zatrzymał się w Gdańsku, by wyruszyć dalej w kierunku Słowenii. 

– W czyjejś głowie powstała idea, by połączyć wagony międzynarodowe i zrobić tournée po Europie. Ludzie są zadowoleni i już pytają, ile kosztują bilety  zdradza odpowiedzialna za obsługę pojazdu Elżbieta Bielak. – Niestety jeszcze nie rozstrzygnięto, czy będzie to jednorazowa podróż, czy stanie się to standardem. Są prowadzone rozmowy. Mamy nadzieje, że coś takiego powstanie – dodaje.

Impreza rozpoczęła się we wtorek 21 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku i potrwa do piątku. 

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Nietopiel (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 11.20

kr

Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:00
Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybciej niż bardzo szybko, czyli polski pociąg przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 11:30
Przejazd pociągiem na trasie Gdańsk-Kraków w godzinę? Warszawa-Wrocław w pół godziny? Wszystko dzięki wykorzystaniu kolei magnetycznej. To nie science fiction, ale poważne plany poważnej polskiej firmy, która jeszcze w tym roku ma uruchomić tor testowy systemu magrail.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień bez Samochodu. Jakie były wizje transportu przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 07:30
Co roku w dniu 22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Wieńczy on Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
rozwiń zwiń