Dobra zabawa bez komputera. Olimpiada Gier Podwórkowych w Ropczycach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:55
Zośka, klasy, guma, kapsle – dawniej te zabawy wypełniały dzieciom nie tylko każdą szkolną przerwę, ale i godziny po powrocie z lekcji. By przypomnieć najmłodszym sposoby "analogowego" spędzania czasu, od siedmiu lat organizowana jest Olimpiada Gier Podwórkowych. Tegoroczna edycja odbyła się we czwartek 23 września w Parku Jordanowskim w Ropczycach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

Gry planszowe 1200.jpg
Planszówki i gry karciane. Analogowe sposoby spędzania wolnego czasu

Powrót to tradycyjnych zabaw

W Olimpiadzie Gier Podwórkowych w Ropczycach (województwo podkarpackie) wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej, a także młodzież niepełnosprawna. Dzieci próbowały swoich sił w czterech głównych dyscyplinach – w zośce, w grze w klasy, w podkowy i w gumę. Ale to nie wszystko – w Parku Jordanowskim dostępne były także zestawy do gry w ringo, frisbee, kapsle i hula hop. Dla dzieci była to okazja do poznania nowych sposobów na spędzenie wolnego czasu, a dla dorosłych – do powspominania lat dzieciństwa.


Posłuchaj
03:07 Trojka do trzeciej Olimpiada Gier Podwórkowych 2021_09_27-11-47-09.mp3 Sposoby na dobrą zabawę, które nigdy się nie starzeją. Na 7. Olimpiadzie Gier Podwórkowych (Trójka do Trzeciej)

 

Nauka współpracy i zdrowej rywalizacji

– Dla dzieci to była abstrakcja, że kawałek gumy, kapsel lub zośka mogą dać taką niesamowitą frajdę. To powrót do fajnych czasów, gdy ciężko było zagonić nas z podwórka do domu – mówiła Beata Krawiec z Księgarni NOVA. – To są przede wszystkim gry zespołowe, które uczą współpracy i zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim zabawy – zachęcała.

Była to już siódma edycja Olimpiady Gier Podwórkowych. Do tej pory olimpiady były organizowane m.in. w Sanoku, Leżajsku, Jaśle i Lesku.

Teatr Gier Podwórkowych - odcinek 2 - Rzucane, skakane i biegane :)/Teatr Lalek Arlekin w Łodzi

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Iwanicka 
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 11.47

kr

Czytaj także

Krypto rewolucja w filatelistyce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:00
Znaczki pocztowe były i są potrzebne, by wysyłać listy i pocztówki, choć w dobie poczty elektronicznej coraz częściej interesują już tylko kolekcjonerów. Jednak od niedawna zaczęły być także nośnikami informacji: to tak zwane krypto znaczki. Właśnie zaczął je wydawać Lichtenstein, a wcześniej zrobiły to już ONZ, Gibraltar, Chorwacja i Austria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recepta na wzrost czytelnictwa. Niezwykła inicjatywa Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:25
Recepty zazwyczaj wystawiają lekarze, ale w powiecie gostyńskim robią to także… bibliotekarze. Poziom czytelnictwa w Polsce mieści się w średniej europejskiej, jednak Przemysław Pawlak i Sebastian Nowak - dyrektorzy Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach - mają apetyt na więcej. Stąd pomysł na rozdawanie recept na książki, aby zaszczepić w społeczności miłość do czytania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezpiecznie zdobywać górskie szczyty z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:30
–  Podróżowanie, chodzenie po górach to jest część nas. Nie wyobrażamy sobie, żeby tego nie robić. W górach jest taka przyciągająca siła i chcemy, żeby Maja przemierzała z nami szlaki – mówią rodzice trzylatki. 
rozwiń zwiń