Ciepło z ziemi, czyli rozwój geotermii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:00
Coraz więcej miast i gmin chce korzystać z geotermii. Prowadzą w tym celu odwierty i zamierzają używać "gorących źródeł" do ogrzewania mieszkań. Kłopot stanowią jednak koszty, niezbędne do wdrożenia tej technologii. Czy geotermia rzeczywiście opłaca się każdemu? Jakie trudności można napotkać podczas realizacji inwestycji?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ciepła woda w kranie, a zimą gorący kaloryfer. To wszystko bez spalania gazu czy węgla. Coraz więcej gmin inwestuje w geotermię. Należą do nich: Konin, Turek, Koło, a od niedawna także Głuszyca.  

– Ze wszystkich spotkań, które odbyłem, wynika, że ta woda tutaj jest. W dalszej części chcielibyśmy wykorzystywać ją do ocieplania budynków. Pośrednio planujemy także przeznaczyć ją do użytku potencjalnych inwestorów i przeznaczyć do celów rekreacyjnych – mówił Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Posłuchaj
04:22 PR3 2021_09_27-11-20-52_geotarmia.mp3 Energetyka geotermalna w Polsce (Trójka do trzeciej)

 

Nowe zastosowania

– Najnowszy pomysł, jaki mamy, to produkcja energii elektrycznej i ciepła z wód geotermalnych. Po odebraniu ciepła i wprowadzeniu go do systemu ciepłowniczego otrzymujemy wodę o temperaturze 35 stopni. W kogeneracji, w połączeniu z mocą gazu ziemnego, będziemy produkować z niej prąd – wyjaśniał Piotr Sęczkowski, burmistrz Poddębic. 

Koszta

– Odwiert geotermalny kosztował nas dwanaście milionów złotych. Wybudowanie ciepłowni geotermalnej oraz sieci ciepłowniczej pochłonęło kolejne dwadzieścia milionów złotych. W tej chwili ogrzewamy w ten sposób około siedemdziesiąt procent miasta. Jesteśmy też na etapie ukończenia rewitalizacji term, czyli obiektu, który kosztował dziewięćdziesiąt milionów złotych. Duże środki otrzymaliśmy z Unii Europejskiej – zaznaczył Sęczkowski. 

Gminy mogą ubiegać się też o dofinansowanie z Narodowo Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatnio prawie 230 milionów złotych trafiło do piętnastu samorządów. W pozyskiwaniu środków na odwierty pomagają również Fundusze Norweskie.

płytkie zasoby energii geotermalnej - GeoPLASMA-CE (Polish) / GeoPLASMA-CE

Geografia 

Mówiąc o geotermii, warto zdać sobie sprawę z geograficznych uwarunkowań, charakteryzujących nasz kraj. – Około osiemdziesiąt procent Polski ma potencjał geotermalny. Mamy trzy najbardziej obiecujące pod tym względem regiony. To Niż Polski, Sudety i Niecka Podhalańska – mówił doktor Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego. 

– Nie jesteśmy Islandią. Tam wszystkie sieci ciepłownicze są wysokotemperaturowe. W szczycie sezonu zimowego osiągają 100 stopni. Polskie co najwyżej 90 stopni, a zazwyczaj dużo mniej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tworzyć z nich stosy energetyczne, w których określony udział będzie stanowiła właśnie geotermia. Najbardziej ekonomiczne są te instalacje, które pracują ze stałą mocą przez 365 dni w roku. Wtedy koszty inwestycji najbardziej efektywnie przekładają się na ceny jednostkowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem są termy, z których można korzystać przez cały rok – zaznaczył Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 11.20

zch

Czytaj także

Budują drogi ze... zużytych opon

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:30
Nawierzchnie drogowe mogą powstawać ze zużytych opon. Robi się tak w wielu krajach, ale w Polsce, jak dotąd, bardzo rzadko. Branża oponiarska chce to zmienić. Na czym polega ta technologia i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28
Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
rozwiń zwiń