WOT. "Terytorialsi wspierają społeczności lokalne"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:30
Dziś – w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – święto obchodzą Wojska Obrony Terytorialnej. Wczoraj, w całej Polsce, w 16 miastach zorganizowano z tej okazji pikniki rodzinne. Można było sprawdzić się w zadaniach przygotowanych przez terytorialsów, spróbować wojskowej grochówki, ale też dowiedzieć się, czym tak naprawdę są te formacje wojskowe i jak do nich dołączyć.
Żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami epidemii (fot.media.terytorialsi.wp.mil.pl)
Żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami epidemii (fot.media.terytorialsi.wp.mil.pl/)Foto: media.terytorialsi.wp.mil.pl/

– Wojska Obrony Terytorialnej na co dzień zajmują się wspieraniem lokalnej społeczności. Pomagamy miedzy innymi w akcjach szczepiennych, rozwożeniu żywności – mówi st. szeregowy Michał Marczyk z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu.


Posłuchaj
03:04 TROJKA Trojka do trzeciej WOT 2021_09_27-12-17-47.mp3 Święto Wojsk Obrony Terytorialnej (Trójka do trzeciej)

 

– Do WOT wstępują pasjonaci, ludzie zaangażowani, osoby, które chcą podnosić swoje umiejętności, kwalifikacje wojskowe – zaznacza ppłk Łukasz Baranowski, z-ca dowódcy 6MBOT. – Przede wszystkim to patrioci, którzy chcą ponosić realną odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kraju. To naprawdę wspaniali ludzie, którzy oprócz swoich podstawowych obowiązków w pracy czy zajęć w szkołach, w weekendy, podczas szkoleń rotacyjnych czy różnego rodzaju przedsięwzięć realizuję misję, pomagając społeczności lokalnej – dodaje.

Święto WOT – uroczyste wręczenie sześciu sztandarów / Ministerstwo Obrony Narodowej

Wystarczy przyjść, skontaktować się z rekruterem, wypełnić odpowiednie dokumenty i czekać na informację z WKU. – Gdy dostaniemy taką informację, idziemy na badania lekarskie, później odbywa się nasze szkolenie: 16-dniowe, bądź 8-dniowe w przypadku osób, które już miały do czynienia z wojskiem. Po takim szkoleniu jest się już pełnoprawnym terytorialsem – mówi Michał Marczyk.

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM – podcast Polskiego Radia >>>

– Na co dzień jestem księgową, posiadam wykształcenie ekonomiczne, pracuję w różnych firmach, m.in. w biurze podatkowym – opisuje ppor. Magdalena Pasterak z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Moja miłość do wojska to efekt tradycji rodzinnych. Chciałam utrzeć nosa bratu, pokazując, że kobieta w wojsku też może coś osiągnąć i znaczyć – dodaje i zaznacza, że aktywność zawodową i zaangażowanie w WOT bez problemu można pogodzić.

– U nas jest miejsce dla ludzi ambitnych, radosnych, odpowiedzialnych, którzy kochają naszą ojczyznę – puentuje st. szeregowy Michał Marczyk.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Marcinowicz
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 12.17

mk

Czytaj także

27 września przypada Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. To najmłodsza formacja w siłach zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 23:50
Działające czwarty rok Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają na swoje święto. W niedzielnych uroczystościach w Warszawie wezmą udział dowódcy i kierownictwa resortu obrony z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na czele. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef MON: dbają, żeby Polska była bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 16:16
- Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej przebiega bardzo sprawnie. Świadczy o tym wręczenie sztandarów kolejnym brygadom - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wziął udział w centralnych obchodach święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń