Śmierdzący problem ZUK w Puławach. Wszystko przez nieprawidłową segregację odpadów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:30
Zakładu Usług Komunalnych w Puławach kupił za dwa miliony złotych maszynę do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, ale nie może z niej w pełni korzystać, bo do brązowych pojemników trafiają niewłaściwie posegregowane śmieci. Co jest tego przyczyną? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Jakość odpadów bio jest bardzo niska, a przez to urządzenie nie może funkcjonować. Z zebranych odpadów robimy specjalną pulpę, która rozrzedzamy wodą. Trafia ona do miejskiej oczyszczalni ścieków, gdzie przerabiana jest na biogaz wykorzystywany do wytwarzania energii przeznaczanej do funkcjonowania tejże oczyszczalni – tłumaczył Tomasz Wadas, prezes ZUK. 

Posłuchaj
03:22 PR3 2021_09_28-12-21-12_odpady.mp3 Nieprawidłowa segregacja odpadów źródłem problemów ZUK w Puławach (Trójka do trzeciej)

 

Segregacja

– Zakład Usług obsługuje nie tylko naszą gminę. Każda z nich inaczej reguluje sprawy dotyczące segregacji odpadów biodegradowalnych. Mogą być one zbierane w sposób oddzielny  osobno odpady kuchenne, a osobno ogrodowe, lub łączny, jak w przypadku naszej gminy  mówiła Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiskowej Urzędu Miasta w Puławach. 

– Jeśli czystość odpadów byłaby wyższa, koszty znacząco by się obniżyły. Mieszkańcy nie musieliby borykać się ze stale rosnącymi cenami, wynikającymi z nieprawidłowej segregacji odpadów – dodał prezes ZUK. 

Nieprawidłowe nawyki

– Chodzi głównie o czystość odpadów wrzucanych do brązowych pojemników. Znajdujemy tam różne rzeczy, począwszy od gruzu budowlanego i styropianu, po reklamówki z odpadami innego rodzaju – zaznaczył Tomasz Wadas.

– Do pojemników bio wrzucamy: obierki oraz pozostałości z warzyw i owoców, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, liście i kwiaty, resztki jedzenia i skorupki jajek. Nie wrzucamy natomiast mięsa, kości, odchodów zwierząt, popiołu z węgla, leków, ziemi oraz kamieni – wyliczała Sylwia Żądełek. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 11.19

zch

Czytaj także

"Zielona stal", czyli pomysł naukowców AGH na zagospodarowanie odpadów hutniczych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:45
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali sposób na recykling odpadów z żelaza. "Koniec ze składowaniem odpadów, a pora na odzyskiwanie terenu po składowiskach hutniczych" – mówią. Nowatorski projekt zakłada opracowanie i wdrożenie procesu produkcji "zielonej stali". Prace prowadzone są na terenie byłej krakowskiej huty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepło z ziemi, czyli rozwój geotermii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:00
Coraz więcej miast i gmin chce korzystać z geotermii. Prowadzą w tym celu odwierty i zamierzają używać "gorących źródeł" do ogrzewania mieszkań. Kłopot stanowią jednak koszty, niezbędne do wdrożenia tej technologii. Czy geotermia rzeczywiście opłaca się każdemu? Jakie trudności można napotkać podczas realizacji inwestycji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne znaczy zdrowe? W przypadku opakowań – nie zawsze!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:40
Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu przeprowadzili badania dotyczące popularnych alternatyw dla opakowań z plastiku: pudełek kartonowych i bambusowych. Jak się okazuje, niektóre z nich mogą wydzielać szkodliwe dla człowieka substancje chemiczne. 
rozwiń zwiń