Jak ułatwić dzieciom powrót do szkół?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 13:40
Na przykład poprzez szkolne wycieczki na nowych, sanitarnych zasadach. Mają one nie tylko walory edukacyjne, ale są również elementem integracji po roku zdalnej nauki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Phuttharak/shutterstock

Wielu uczniów nie może przestawić się na stacjonarny model nauczania. By bardziej zintegrować ich z rówieśnikami, pedagodzy postanowili poprzez wyjścia czy wycieczki pozwolić uczniom bez stresu wrócić do konwencjonalnej szkoły. Jedni wyjechali za miasto, inni w ramach zajęć lekcyjnych po prostu spacerują po okolicy.

By ułatwić szkołom takie inicjatywy, powstał program "Poznaj Polskę", który poprzez dotacje ma pomóc nauczycielom w organizowaniu lekcji poza szkołą, a młodzieży dać trochę swobody i pozwolić pouczyć się w nieco mniej formalny sposób.


Posłuchaj
04:25 TROJKA Trojka do trzeciej Zajecia poza szkola covid 2021_09_28-13-34-26.mp3 Zajęcia poza szkołą jako pomoc w powrocie do nauki stacjonarnej (Trójka do trzeciej)

 

– Wiele zespołów klasowych uczestniczy w wyjściach poza teren naszej placówki. Trzy klasy były na trzydniowej wycieczce na Mazury, stawiamy przede wszystkim na integrację zespołów klasowych, by dzieci mogły poprawiać swoje relacje w grupie równieśniczej – mówi Mariola Jakubicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 98 w Warszawie.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

– Dodatkowe środki, które przeznaczyliśmy we wznowionym naborze do programu "Poznaj Polskę", czyli 10 mln złotych, zostały rozdysponowane już w pierwszym dniu, w ciągu dosłownie siedmiu godzin od rozpoczęcia naboru. To niezwykła rzecz, cieszy nas tak duże zainteresowanie – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Zajęcia odbywają się m.in. w takich instytucjach jak Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Jak zapewniają przedstawiciele tych instytucji, chcą one zrobić wszystko, aby uczniowie ani przez chwilę nie poczuli nudy, dlatego m.in. dbają o to, aby zapewnić nieformalną atmosferę zajęć.

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 28.09.2021
Godziny emisji: 13.34

mk

Czytaj także

Pocovidowa rehabilitacja coraz bardziej potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:45
Już ponad 1500 osób skorzystało z realizowanej w szpitalu MSWiA w Głuchołazach w terapii pomagającej w odzyskaniu sprawności po przejściu COVID-19. To jeden z pierwszych w kraju ośrodków, które pomagają w walce z przypadłościami, które nie znikają wraz z pokonaniem choroby.
rozwiń zwiń