Matematyka. Dzięki aplikacji wcale nie taka trudna!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 11:30
W czasie pandemii wielu rodziców mogło sobie przypomnieć, jak trudne potrafią być pewne zagadnienia matematyczne. Przy zdalnym nauczaniu uczniowie najczęściej prosili o pomoc właśnie rodziców. Jest na to recepta – darmowy program, który pokazuje wyniki wszystkich szkolnych zadań przypisanych do obecnego programu nauczania. Aplikacja ma jeszcze jedną zaletę – pokazuje różne sposoby obliczeń, umożliwiające dojście do ostatecznego wyniku. Jej autor, pomysłodawca programu, to mieszkaniec Lubina na Dolnym Śląsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

Tomasz Foryś to matematyk, informatyk, nauczyciel. Na opracowanie aplikacji wraz z 20-osobowym zespołem poświęcił 4 lata. – Robimy zdjęcie zadania w książce, aplikacja rozpoznaje zadanie i "wyrzuca" rozwiązanie – mówi Tomasz Foryś. – Zauważam, że w trakcie pandemii część uczniów w ogóle zapomina o matematyce, a część uczy się sama z internetu. Ta aplikacja przeznaczona jest do indywidualnej nauki matematyki – dodaje.


Posłuchaj
04:04 TROJKA Trojka do trzeciej Aplikacja Matematyka 2021_10_04-11-23-20.mp3 Aplikacja, która pomoże w nauce matematyki (Trójka do trzeciej)

 

150 tys. osób już pobrało darmowy program Matflix. – Wystarczy zrobić zdjęcie i pojawia się rozwiązanie. Pokazane jest krok po kroku, jak wszystko zrobić. To bardzo wygodne, nie potrzeba korepetytora, żeby nauczyć się materiału. To mi pomogło w wielu kartkówkach – mówi Hubert, uczeń jednego z lubińskich liceów, który przygotowuje się do matury. – Nie traktuję tego jako ściągi. Uważam, że to dobry sposób nauki – dodaje.

Gość Dnia - Tomasz Foryś (Twórca programu MATFLIX) / TV Regionalna pl

Lucyna Krawiec, nauczycielka z Lubina, zastrzega, że aplikacja nie jest dla niej przekleństwem. – W dzisiejszych czasach to błogosławieństwo, jeżeli nauczyciel myśli nowocześnie i wie, że do uczniów technologia informacyjna dociera z każdej strony – podkreśla pedagog i dodaje, że takie aplikacje nigdy nie wyprą nauczycieli. – Nauczyciel zawsze będzie potrzebny. Uczeń ma wątpliwości, których aplikacja może nie rozwiać  podkreśla.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław)
Data emisji: 4.10.2021
Godzina emisji: 11.23

mk

Czytaj także

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:45
W obecnym świecie znajomość języka obcego, przynajmniej jednego, najczęściej angielskiego, wydaje się nieodzowna. Jego nauce sprzyja rozwój internetu i mediów społecznościowych, dzięki którym łatwiej i szybciej młodzi ludzie go przyswajają. A co z osobami starszymi? Czy skuteczna nauka nowego języka na emeryturze jest możliwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Glina zamiast komputera, czyli powrót do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:25
Czy wszechobecne nowe technologie nam pomagają, czy też wręcz przeciwnie – utrudnia życia? Z jednej strony np. nawigacja w telefonie pomaga szybciej trafić do celu, jednak równocześnie coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem z powodu ciągłego patrzenia w tenże telefon. Co gorsza, negatywne skutki takiej sytuacji najszybciej i najmocniej odczuwają najmłodsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Jakie umiejętności doskonali?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:22
– To są dwa oprogramowania, które skupiają się na identyfikacji daktyloskopijnej i odtwarzaniu wyglądu osób, na podstawie opisu słownego, czyli tworzenie portretu pamięciowego. Forma pracy z tymi programami powoduje, że są niezwykle intuicyjne – ocenia inspektor Andrzej Bodzioch, były naczelnik laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej
rozwiń zwiń